2020/21 William Hill World Championship draw

Peter Wright will begin his defence of the William Hill World Darts Championship against either Steve West or Amit Gilitwala, with the draw for the sport's biggest tournament having been made on Thursday.

 Scottish star Wright claimed his maiden World Championship triumph at Alexandra Palace last year, defeating Michael van Gerwen before emotionally lifting the Sid Waddell Trophy.

 He has been drawn against either ProTour Qualifier West or Indian numner one Gilitwala for his first round tie.

 World number one Van Gerwen will play Scotland's Ryan Murray or Philippines qualifier Lourence Ilagan, while third seed Gerwyn Price plays Luke Woodhouse or Jamie Lewis.

 Lisa Ashton will take on Adam Hunt in a tasty first round tie, while fellow Women's Qualifier Deta Hedman meets Andy Boulton.

 The draw was made by Wayne Mardle live on Sky Sports News.

 The top 32 players from the PDC Order of Merit are seeded and enter at the second round stage of the event.

2020/21 William Hill World Darts Championship

Draw Bracket - Second Round Onwards
(1) Michael van Gerwen v Ryan Murray/Lourence Ilagan
(32) Ricky Evans v Mickey Mansell/Haupai Puha
(16) Joe Cullen v Wayne Jones/Ciaran Teehan
(17) Jonny Clayton v John Henderson/Marko Kantele
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown/Ryan Meikle
(25) Danny Noppert v Martijn Kleermaker/Cameron Carolissen
(9) Dimitri Van den Bergh v Luke Humphries/Paul Lim
(24) Jermaine Wattimena v Derk Telnekes/Nick Kenny
(4) Michael Smith v Jason Lowe/Dmitriy Gorbunov
(29) Devon Petersen v Steve Lennon/Daniel Larsson
(13) Gary Anderson v Madars Razma/Toru Suzuki
(20) Mensur Suljovic v Maik Kuivenhoven/Matthew Edgar
(5) Rob Cross v Dirk van Duijvenbode/Bradley Brooks
(28) Jamie Hughes v Adam Hunt/Lisa Ashton
(12) Glen Durrant v Steve Beaton/Diogo Portela
(21) Adrian Lewis v Damon Heta/Danny Baggish
(2) Peter Wright v Steve West/Amit Gilitwala
(31) Gabriel Clemens v Andy Hamilton/Nico Kurz
(15) Krzysztof Ratajski v Ryan Joyce/Karel Sedlacek
(18) Simon Whitlock v Darius Labanauskas/Chengan Liu
(7) James Wade v Callan Rydz/James Bailey
(26) Stephen Bunting v Andy Boulton/Deta Hedman
(10) Ian White v Kim Huybrechts/Di Zhuang
(23) Jeffrey de Zwaan v Ryan Searle/Danny Lauby
(3) Gerwyn Price v Luke Woodhouse/Jamie Lewis
(30) Brendan Dolan v Mike De Decker/Edward Foulkes
(14) Jose de Sousa v Ross Smith/David Evans
(19) Mervyn King v Max Hopp/Gordon Mathers
(6) Nathan Aspinall v Scott Waites/Matt Campbell
(27) Vincent van der Voort v Ron Meulenkamp/Boris Krcmar
(11) Daryl Gurney v William O'Connor/Niels Zonneveld
(22) Chris Dobey v Jeff Smith/Keane Barry

 Seeded Players - Draw Bracket Order

(1) Michael van Gerwen (Netherlands)
(32) Ricky Evans (England)
(16) Joe Cullen (England)
(17) Jonny Clayton (Wales)
(8) Dave Chisnall (England)
(25) Danny Noppert (Netherlands)
(9) Dimitri Van den Bergh (Belgium)
(24) Jermaine Wattimena (Netherlands)
(4) Michael Smith (England)
(29) Devon Petersen (South Africa)
(13) Gary Anderson (Scotland)
(20) Mensur Suljovic (Austria)
(5) Rob Cross (England)
(28) Jamie Hughes (England)
(12) Glen Durrant (England)
(21) Adrian Lewis (England)
(2) Peter Wright (Scotland)
(31) Gabriel Clemens (Germany)
(15) Krzysztof Ratajski (Poland)
(18) Simon Whitlock (Australia)
(7) James Wade (England)
(26) Stephen Bunting (England)
(10) Ian White (England)
(23) Jeffrey de Zwaan (Netherlands)
(3) Gerwyn Price (Wales)
(30) Brendan Dolan (Northern Ireland)
(14) Jose de Sousa (Portugal)
(19) Mervyn King (England)
(6) Nathan Aspinall (England)
(27) Vincent van der Voort (Netherlands)
(11) Daryl Gurney (Northern Ireland)
(22) Chris Dobey (England)

 ProTour Order of Merit Qualifiers

1 Damon Heta (Australia)
2 Ryan Searle (England)
3 Dirk van Duijvenbode (Netherlands)
4 Ross Smith (England)
5 Madars Razma (Latvia)
6 Ryan Joyce (England)
7 Martijn Kleermaker (Netherlands)
8 Kim Huybrechts (Belgium)
9 Jeff Smith (Canada)
10 William O'Connor (Ireland)
11 Steve Lennon (Ireland)
12 Jason Lowe (England)
13 Maik Kuivenhoven (Netherlands)
14 Derk Telnekes (Netherlands)
15 Darius Labanauskas (Lithuania)
16 Mickey Mansell (Northern Ireland)
17 Adam Hunt (England)
18 Max Hopp (Germany)
19 Scott Waites (England)
20 Andy Boulton (England)
21 Ryan Murray (Scotland)
22 Keegan Brown (England)
23 Steve Beaton (England)
24 Luke Woodhouse (England)
25 Luke Humphries (England)
26 Callan Rydz (England)
27 Mike De Decker (Belgium)
28 Ron Meulenkamp (Netherlands)
29 Steve West (England)
30 Wayne Jones (England)
31 Andy Hamilton (England)
32 John Henderson (Scotland)

 Qualifiers & International Representatives

33 Lisa Ashton (England)
34 Danny Baggish (USA)
35 James Bailey (Australia)
36 Keane Barry (Ireland)
37 Bradley Brooks (England)
38 Matt Campbell (Canada)
39 Cameron Carolissen (South Africa)
40 Matthew Edgar (England)
41 David Evans (England
42 Edward Foulkes (Japan)
43 Amit Gilitwala (India)
44 Dmitriy Gorbunov (Russia)
45 Deta Hedman (England)
46 Lourence Ilagan (Philippines)
47 Marko Kantele (Finland)
48 Nick Kenny (Wales)
49 Boris Krcmar (Croatia)
50 Nico Kurz (Germany)
51 Daniel Larsson (Sweden)
52 Danny Lauby (USA)
53 Jamie Lewis (Wales)
54 Paul Lim (Singapore)
55 Chengan Liu (China)
56 Gordon Mathers (Australia)
57 Ryan Meikle (England)
58 Diogo Portela (Brazil)
59 Haupai Puha (New Zealand)
60 Karel Sedlacek (Czech Republic)
61 Toru Suzuki (Japan)
62 Ciaran Teehan (Ireland)
63 Di Zhuang (China)
64 Niels Zonneveld (Netherlands