Latest News

Subscribe to Latest News feed
Latest DPA News

URL: http://www.dartplayersaustralia.com

Updated: 30 min 42 sec ago

HISTORY FOR HOPP

MAX HOPP created history by reaching the Unibet European Championship quarter-finals with a memorable 10-7 win over James Wilson as Darren Webster, Gerwyn Price and James Wade also enjoyed second round wins on Saturday

Former World Youth Champion Hopp became the first German player to reach the last eight of a televised PDC singles event with his success, delighting a 7,000-plus crowd in Dortmund with the triumph.

A tight battle saw Wilson take out 120 as he shared the opening 12 legs with Hopp, before moving 7-6 up as the tension rose.

However, the German ace levelled with a brilliant ten-dart finish, capitalised on a miss from Wilson to break and move 8-7 up and then took out a stunning 156 finish before sealing the win on double 16.

"It's a big relief for me to finally make that step," said Hopp, after guaranteeing his last eight spot.

"I was really nervous. All the German fans got behind me and it's a big bonus to have that crowd - but I expect myself to play better.

"I didn't play the game I wanted to but I had some good moments - the ten-darter and the 156 finish. The 156 made a big difference and I'll take the positives from the match and focus on the final day.

"I want to relax and play the game I know I can."

Hopp will now face a quarter-final tie on Sunday afternoon against Webster, who produced a memorable 156 checkout of his own to claim a superb 10-9 win over Cristo Reyes.

Webster looked on course to cruise into the quarter-finals of the event for the first time when he pulled clear from 4-3 to lead 7-3.

Reyes, though, followed an earlier 104 checkout with a ten-darter amongst five straight legs to move ahead at 8-7, and then bounced back from going 9-8 down to take out a brilliant 145 to force a decider.

Webster, though, bettered that with his outstanding 156 combination to book his spot in Sunday's final stages.

"I'm delighted," said Webster. "If you make one mistake now they punish you and Cristo did that.

"I should have run away with it but I missed a few things and he came back at me, and I kept control of myself.

"He hit the 145 and normally I'd panic but I know I can produce it now under pressure. That's the difference between me now and two or three years ago.

"There's more to come from me, I'm still learning and if you want to get better you have to do everything you can.

"I'm loving every minute of it. Anything I do at my age is a stand-out performance but I'm getting better and better. I'm treating it like a job and the others are in trouble."

James Wade proved too strong for Ricky Evans as he continued his bid to win a first televised title for almost four years with a 10-5 success.

After Evans broke in the opening leg, Wade reeled off seven straight legs, including four 14-dart finishes, as he took command of the tie.

Evans landed a 106 finish amongst back-to-back legs as he hit back to 8-5, but Wade sealed victory in brilliant fashion by completing a pair of 12-darters with checkouts of 130 and 121.

"I played okay and I've done enough to get through, but I made it hard work at times," admitted new father Wade, who now plays Price.

"I'm looking forward to my next game now. Gerwyn is a flamboyant and entertaining player but I will focus on my own game.

"Since the birth of my son I'm not worry as much and I can get on with darts. It's a slow process and I'm starting to enjoy darts again."

Wade's quarter-final opponent will be Gerwyn Price, who won through to his first European Championship quarter-final with a 10-5 success against Dave Chisnall.

After opening the tie with a 180 as he broke in the opening leg, Price maintained his advantage in the early stages before pulling clear from 4-3 to lead 8-3 with the aid of checkouts of 90, 72 and 126.

Chisnall hit back to 8-5, but a 70 finish from Price moved him a leg away from the win before he took out 86 to seal his last eight spot.

Price - also a quarter-finalist in the World Matchplay and World Grand Prix this year - has been forced to use a new set of darts after his suitcase was lost when returning from Dublin earlier this month.

However, he is hoping to capture his maiden TV title on Sunday after backing up his opening win over Kyle Anderson with a solid second round success.

"I was a bit anxious - I didn't know how these darts were going to go," said Price. "I haven't been scoring very well but I finished well.

"I changed my darts again today because I wasn't scoring very well with the other set that I had, but to come out with a 180 was a good start and I built from there.

"I played with a lot more rhythm today, I was a lot more fluent and I'm happy with the way I played but I need to build on this and hopefully improve over the next day.

"I've been to the UK Open final, and hopefully I can go one step further this time. It's wide open but I need to play a lot better if I'm going to win this tournament."

Sunday afternoon's other quarter-finals see World Champion Rob Cross - last year's runner-up - meet Joe Cullen and 2012 European Championship winner Simon Whitlock taking on Steve West.

The £400,000 tournament then concludes on Sunday evening with the semi-finals and final at the Westfalenhalle.

Watch live on ITV4 in the UK & Ireland, through the PDC's worldwide broadcast partners and in PDCTV-HD for Rest of the World Subscribers.

Following the conclusion of the second round, Cross is the 9/5 tournament favourite with sponsors Unibet, with Wade 4/1, Price 13/2 and Whitlock 7/1.

Webster is 9/1 to claim his maiden TV title, with Cullen and West both rated at 10/1 ahead of outsider Hopp (12/1).

Unibet European Championship
Saturday October 27
Gerwyn Price 10-5 Dave Chisnall
Darren Webster 10-9 Cristo Reyes
James Wade 10-5 Ricky Evans
Max Hopp 10-7 James Wilson

Sunday October 28
Afternoon Session (1345 local time, 1245 UK time)
Quarter-Finals
Steve West v Simon Whitlock
Joe Cullen v Rob Cross
Darren Webster v Max Hopp
James Wade v Gerwyn Price
Best of 19 legs

Evening Session (2000 local time, 1900 UK time)
Semi-Finals
West/Whitlock v Cullen/Cross
Webster/Hopp v Wade/Price
Best of 21 legs

Final
Best of 21 legs

Australasian Championship Update

The day started with another teams round and the two Kiwi teams drew 7 all. Western Australia edged out NSW 8-6, South Australia beat Tasmania 9-5, whilst the big guns of Victoria and Queensland continued on their winning ways with big wins over the ACT (11-3) and the Ingineous All Stars (13-1) respectively.
In the womens teams event the New Zealand sides also went head to head but in this battle there was only one winner as the North beat the South 8-3. Victoria and South Australia continued on their winning ways (over Tasmania and NSW 7-4 and 6-5 respectively.) In the final clash for the round Queensland’s women dominated just as their male colleagues had done, defeating the Indigenous All Stars 8-3.
In the Womens Matchplay event on Saturday afternoon Chenesse Kauika defeated Kayleigh Johnson 2-0. Emma Watkins and Janine Cassar defeated Waitere Maralyn and Jo Hadley respectively with the same scoreline. In the final quarter final Leonie Ward defeatd Melina Van Den Kieboom 2-1. Kauika then put Ward to the sword, 3-0, in the firs semi final. The second semi was a lot closer and went to a deciding leg which Watkins won to take Cassar down 3-2.
The Mens Matchplay quarter finals saw James Bailey, Craig Ross and David Platt all record 3-0 whitewashes (over Laurie Loch, Barry Jouannett, and Barry Gardner respectively.) In the battle of Kiwi top guns Cody Harris took out the deciding leg to defeat Haupai Puha 3-2. Both semi finals were 4-0 whitewashes, with Bailey defeated Ross and Platt taking Harris down.
Both these finals will be played on Sunday.

Australasian Championships teams event

NZ North Island got back to winning ways with a 13-1 victory over Tasmania whilst Queensland defeated the ACT by exactly the same scoreline. New South Wales got the win (9-5) over the Indigenous team whilst New Zealand South lost out to Victoria in a critical clash on the table with those teams so close to each other. South Australia capped off the round by defeating Western Australia before repeating the dose against the ACT in the next round. NSW and the NZ North Island team played out the third 7-7 draw of the tournament. Queensland’s Raymond Smith and Robbie King defeated Corey Cadby and Rhys Mathewson of Victoria in the opening match of their teams clash and Queensland went on to win 10-4. There were also comfortable wins for New Zealand South Island (over the Indigenous side) and Western Australia (over Tasmania.)
After six rounds Queensland leads the way with 69 points as Victoria is the leader in the chasing pack on 54 points, although this is the same tally as Western Australia and the New Zealand North Island.
In the womens event both New Zealand teams won their first event of the day but only the North Island were able to take out both rounds for the day, as the South Island lost to South Australia in the last match up of the day. In other matches Victoria defeated NSW before losing to Queensland. Tasmania then lost to NSW, having already lost to NZ North Island in the previous round. South Australia secured the other match on the day with an 8-3 win over Queensland, the team from the North’s only loss in the tournament to this point.
After six rounds South Australia lead the way but very close behind are both New Zealand North Island and Queensland. Four points behind it are Victoria, who are very much still in the competition.
The youth competition is also well under way with South Australia, New Zealand and Tasmania coming away with wins in the boys competition Round 2. In the girls competition South Australia, New Zealand and NSW Sky won their clashes. Round 1 had seen Western Australia, New Zealand and Tasmania win in the boys, and NSW Sky, South Australia and New Zealand. Thus after two legs for the girls three teams had secured two victories and three teams none at all.
In other events Kelsi Ray Te Moananui defeated Heather Rankin 2-0 to win the Youth Girls Championship after both had won 2-1 in their semi finals (over Karlie Padget and Fiona Gottwald respectively.) In the mens youth event Jamie Rundle confirmed his class by defeating John Nottage 2-1 in the final. The losing semi finalists in this event were Hayden Scott and Colby Dodge.
In a first for Australia Friday night saw the inaugural $5000 winner take all event played on home soil. The quality of the tournament saw big name players go out early and eventually the top 16 was settled. In that round Robbie King (6-4 over Laurie Loch), Ben Robb (6-2 over Jack DeRevries), Cody Harris (6-3 over Damon Heta), Tim Pusey (6-3 over Mal Cuming), Graeme Ryder (over Steven MacArthur), Justin Thompson (over Tahuna Irwin) Haupai Puha (over Ray O’Donell) – all 6-4 results. The final clash saw Corey Cadby defeat Rob Modra 6-3.
The quarter final clashes were huge as Robbie King upset Ben Robb 6-4. The other games were more one sided as both Cody Harris and Graeme Ryder won 6-2 (over Tim Pusey and Justin Thompson respectively) and Corey Cadby defeated the Kiwi in the greatest form of his life, Haupai Puha, 6-1, finishing with a 101.6 average. The semi finals saw King and Cadby come through (6-3 over Harris and 6-2 over Ryder respectively.
In the final Cadby won the first leg, despite two 119 visits from King. A 134 start and double 5 finish then moved Cadby a break in front. King then threw a 96 check out to break straight back and held his throw in the next leg with a 71 finish. Cadby then opened with a 140 and held the advantage throughout the 5th leg to move 3-2 clear. The next leg was critical as King busted twice chasing 25 and Cadby took just two darts to check out the same. He then hit a maximum to leave just 4 in the next leg and he quickly took out the double on his next visit. Ar 5-2 up King was able to check out 78 and then had his chance in the next leg. However he could not convert 73, nor 7, as Cadby finally secured the leg and the match, 6-3, also collecting the total prize pool for this event, the $5000.
In the mens doubles late Thursday night Ben Robb and Haupai Puha (NZ South Island) won the event after defeating Steve Fitzpatrick and Brad Thorp 4-1 in the final. Those teams had defeated James Bailey and Steve MacArthur, and Lucas Cameron and Steve Powell respectively in the semi finals. The boys youth competition went to Western Australia after Matt Dorotich and Alec McEvoy defeated Casey Mathews and David Adams of New Zealand. The ladies saw the doubles go to New Zealand North Island, represented by Marilyn Waitere and Chenesse Kauika and the girls youth to South Australia’s Caitlain Avis and Fiona Gottwald (over New Zealand.) South Australia (Rebekah Promnitz and Deb Leonard) had also been the runners up in the women’s final.

Unibet European Championship

MICHAEL VAN GERWEN had to produce an outstanding performance to see off Paul Nicholson on the opening night of the 2018 Unibet European Championship on Thursday in Dortmund.

Reigning champion Van Gerwen was in top form as he began his bid to claim a record fifth successive European Championship win, but overcame an early scare before storming through to the last 16.

Nicholson threatened to stun the world number one when he kicked off with back-to-back 12-darters, only to see Van Gerwen rattle off six consecutive legs in a breath-taking display at the Westfalenhalle.

After Nicholson had taken out 127 on the bullseye, Van Gerwen responded with an 11-dart leg before levelling up - and then punished his opponent for six missed darts to win the fifth leg by bedding double one.

The Dutch sensation went on to take out a showpiece 170 checkout and averaged 110.32.

"It wasn’t that easy," said Van Gerwen, who is chasing a fifth successive European Championship title.

"At the beginning he put me under big pressure and I still played well. I was still feeling good and I had no other choice than to play like that.

"Paul played really well and put in a good performance. He kept me under pressure, it’s only a short format and anything can happen but he missed a few darts to go 3-2 up and I took great advantage of that."

Van Gerwen's next opponent is Steve West, who won a last-leg decider with a 106 checkout after Mervyn King had narrowly missed the bull.

Peter Wright made light work of Jermaine Wattimena as the world number two claimed the only whitewash win of the opening night.

The Scotsman averaged 101.33 and hit six doubles from eight attempts as he set up a second round clash against Simon Whitlock.

2012 European Champion Whitlock produced a superb start to his campaign, seeing off Steve Beaton 6-3.

The Australian ace averaged over 101 and landed 75 percent of attempts at doubles, including a 128 checkout to complete the win.

"My doubles were good so I'm happy to win that game because Steve's amazing," said Whitlock.

"I've still got more to come - I've been playing really well lately but I haven't got the results I've wanted and it is really important to me to show what I can do in the big tournaments. Tonight is the start of that."

Emerging Richard North stunned number four seed Ian White with a 6-1 demolition on his debut in the tournament.

Romsey's North, who reached two semi-finals on the European Tour this year, won six consecutive legs in a dominant display against an out-of-sorts White.

"I thought it would be much more difficult than that but Ian seemed to struggle," admitted North.

"It can be a struggle in the first round sometimes and that seemed to happen to him for some reason and I just took advantage."

North faces Rob Cross in round two on Friday evening after the World Champion came from 4-2 behind to defeat Danny Noppert 6-4.

Michael Smith produced a professional display to defeat Ireland's Steve Lennon 6-3 and will face Joe Cullen in round two after the Yorkshireman won the last five legs of his 6-2 success over Jelle Klaasen without reply.

The first round concludes on Friday afternoon before Thursday's winners play their second ties on Friday evening.

Following Thursday's opening night, Van Gerwen is now the 8/15 favourite with sponsors Unibet to take the title on Sunday evening.

The £400,000 tournament is being shown live on ITV4 and through the PDC's international broadcast partners, and for PDCTV-HD Rest of the World Subscribers.

Unibet European Championship
Thursday October 25
First Round
Steve West 6-5 Mervyn King
Richard North 6-1 Ian White
Simon Whitlock 6-3 Steve Beaton
Michael Smith 6-3 Steve Lennon
Joe Cullen 6-2 Jelle Klaasen
Michael van Gerwen 6-2 Paul Nicholson
Rob Cross 6-4 Danny Noppert
Peter Wright 6-0 Jermaine Wattimena

Friday October 26
Afternoon Session (1345 local time, 1245 UK time)
First Round
Jonny Clayton v James Wilson
Darren Webster v Stephen Bunting
Gerwyn Price v Kyle Anderson
Mensur Suljovic v Cristo Reyes
Daryl Gurney v Ricky Evans
Max Hopp v William O'Connor
James Wade v Martin Schindler
Adrian Lewis v Dave Chisnall

Evening Session (2000 local time, 1900 UK time)
Second Round
Joe Cullen v Michael Smith
Simon Whitlock v Peter Wright
Richard North v Rob Cross
Michael van Gerwen v Steve West

Unibet Odds
Friday Afternoon Session
1/4 Mensur Suljovic v 3/1 Cristo Reyes
4/5 Darren Webster v Evens Stephen Bunting
4/6 Max Hopp v 11/8 William O'Connor
6/5 Jonny Clayton v 4/6 James Wilson
1/2 James Wade v 6/4 Martin Schindler
4/9 Daryl Gurney v 15/8 Ricky Evans
8/15 Gerwyn Price v 6/4 Kyle Anderson
10/11 Adrian Lewis v 10/11 Dave Chisnall

NZ TAKE DOUBLES TITLE

The New Zealand south pairs team combination of Puha and Robb, defeated Tasmanians Fitzpatrick and Thorp to take out the men's Australasian doubles
whilst the women's was won by NZ North Island pair, Waitere and Kauika, who defeated South Australian duo Promnitz and Leonard.
Finally a win for the Australians in the Boys Youth competition saw Western Australia pair Dorotich and McAvoy defeat New Zealand's Adams and Mathews
In the Girls Youth Doubles Championship South Australia continued to carry the flag for Australia with a win to Avis and Gottwald, defeated New Zealand's Regnaud and Heavey

Mens Doubles
Board 1 & 2
R Smith/G Mathers (QLD)
Prizeman/Eagers (NSW)
Cadby/Thompson (VIC)
Fitzpatrick/Thorp (TAS)
Puha/Robb (NZ Sth)
Heta/Pusey (WA)
Major/Gallagher (IAS)
O’Donnell/Loch (SA)
Stewart/Lean (ACT)
Harris/Irwin (NZ Nth)
1st – Heta/Pusey (WA)
2nd – Puha/Robb (NZ Sth)
3rd – Fitzpatrick/Thorp (TAS)
4th – Smith/Mathers (QLD)

Board 3 & 4
McArthur/Bailey (QLD)
Taafe/Bunyard (NSW)
Mathewson/Cuming (VIC)
Hales/Watkins (TAS)
French/Ross (NZ Sth)
L Ryder/Sutton (WA)
Robinson/Todd (IAS)
Pinder/Nethercot (SA)
Sim/Leahy (ACT)
Johnson/Walters (NZ Nth)
1st – McArthur/Bailey (QLD)
2nd – L Ryder/Sutton (WA)
3rd – Taafe/Bunyard (NSW)
4th – Mathewson/Cuming (VIC)

Board 5 & 6
Aitken/King (QLD)
Bonser/Ma Allen (NSW)
Cameron/Powell (VIC)
Henricks/Donaghy (TAS)
Harrington/Keen (NZ Nth)
Hughes/Jouannet (WA)
Lacey/Simpson (IAS)
Vasey/Smyth (SA)
Molloy/Pearson (ACT)
Szabo/Lowe (NZ Sth)
1st – Aitken/King (QLD)
2nd – Vasey/Smyth (SA)
3rd – Cameron/Powell (VIC)
4th – Hughes/Jouannet (WA)

Board 7 & 8
Lacey/Evans (QLD)
Marland/K Allen (NSW)
Lynch/Dargan (VIC)
Woodberry/Emmerton (TAS)
Ryder/Webster (NZ Nth)
Chapman/Stokes (WA)
Collins/Kennedy (IAS)
Modra/Edwards (SA)
Crawford/Targett (ACT)
Gooch/Cleaver (NZ Sth)
1st – Gooch/Cleaver (NZ Sth)
2nd – Modra/Edwards (SA)
3rd – Lacey/Evans (QLD)
4th – Marland/K Allen (NSW)

Last 16
Heta/Pusey (WA) v Mathewson/Cuming (VIC)
Puha/Robb (NZ Sth) v Taafe/Bunyard (NSW)
McArthur/Bailey (QLD) v Smith/Mathers (QLD)
Modra/Edwards (SA) v Lacey/Evans (QLD)
Gooch/Cleaver (NZ Sth) v Marland K Allen (NSW)
Vasey/Smyth (SA) v Cameron/Powell (VIC)
Aitken/King (QLD) v Hughes/Jouannet (WA)
L Ryder/Sutton (WA) v Fitzpatrick/Thorp (TAS)

Last 8
Heta/Pusey (WA) v Puha/Robb (NZ Sth)
McArthur/Bailey (QLD) v Modra/Edwards (SA)
Gooch/Cleaver (NZ Sth) v Cameron/Powell (VIC)
Hughes/Jouannet (WA) v Fitzpatrick/Thorp (TAS)

Last 4
Puha/Robb (NZ Sth) v McArthur/Bailey (QLD)
Cameron/Powell (VIC) v Fitzpatrick/Thorp (TAS)

FINAL
Puha/Robb (NZ Sth) v Fitzpatrick/Thorp (TAS)

WINNERS
Puha/Robb (NZ Sth)

Ladies
Board 25 & 26
Promnitz/Leonard (SA)
Harrington/R Padget (NZ Sth)
Kauika/Waitere (NZ Nth)
Johnson/Barrington (VIC)
Martin/Green (IAS)
Watkins/Harback (TAS)
1st – Kauika/Waitere (NZ Nth)
2nd – Watkins/Harback (TAS)
3rd – Harrington/R Padget (NZ Sth)
4th - Promnitz/Leonard (SA)
Board 27 & 28
Paige/Pedder (QLD)
Van Den Kieboom/Loch (SA)
Clark/French (NZ Sth)
Cassar/Hadley (VIC)
Parry/Ahmann (IAS)
Hogg/Allen (NSW)
1st – Van Den Kieboom/Loch (SA)
2nd – Cassar/Hadley (VIC)
3rd – Hogg/Allen (NSW)
4th – Parry/Ahmann (IAS)

Board 29 & 30
Burn/Sheerin (QLD)
Stone/T Avis (SA)
Makiha/Regnaud (NZ Sth)
Taylor/Sandham (VIC)
Cross/Milligan (NSW)
Emmerton/Soden (TAS)
1st – Burn/Sheerin (QLD)
2nd – Stone/T Avis (SA)
3rd – Emmerton/Soden (TAS)
4th – Taylor/Sandham (VIC)

Board 31 & 32
Lacey/Krabble (QLD)
Pitma/Campbell (NZ Sth)
Hohipa/Bennett (NZ Nth)
Ward/Casey (IAS)
Neaves/Walker (NSW)
Lange/Jordan-Jago (TAS)
1st – Ward/Casey (IAS)
2nd – Hohipa/Bennett (NZ Nth)
3rd – Neaves/Walker (NSW)
4th – Lacey/Krabble (QLD)

Last 16
Burn/Sheerin (QLD) v Lacey/Krabble (QLD)
Cassar/Hadley (VIC) v Hogg/Allen (NSW)
Waitere/Kauika (NZ Nth) v Taylor/Sandham (VIC)
Stone/T Avis (SA) v Emmerton/Soden (TAS)
Van Den Kieboom/Loch (SA) v Watkins/Harback (TAS)
Promnitz/Leonard (SA) v Ward/Casey (IAS)
Hohipa/Bennett (NZ Nth) v Harrington/R Padget (NZ Sth)

Last 8
Burn/Sheerin (QLD) v Cassar/Hadley (VIC)
Waitere/Kauika (NZ Nth) v Emmerton/Soden (TAS)
Van Den Kieboom/Loch (SA) v Promnitz/Leonard (SA)
Ward/Casey (IAS) v Hohipa/Bennett (NZ Nth)

Last 4
Burn/Sheerin (QLD) v Waitere/Kauika (NZ Nth)
Promnitz/Leonard (SA) v Hohipa/Bennett (NZ Nth)

FINAL
Waitere/Kauika (NZ Nth) v Promnitz/Leonard (SA)

WINNERS
Waitere/Kauika (NZ Nth)

Youth Boys
Board 12 & 13
Rundle/Charlton (QLD)
Mitchell/Z Skelton (SA)
Wolter-Gumley/Flegg (NSW)
Dickson/David (WA)
Pu/Kohey (NZ)
Dodge/Scott (TAS)
Midola/Farley (VIC)
1st – Dodge/Scott (TAS)
2nd – Mitchell/Z Skelton (SA)
3rd – Pu/Kohey (NZ)
4th – Rundle/Charlton (QLD)

Board 14 & 15
Ford/Bailey (QLD)
Nottage/R Skelton (SA)
Budd/Whitby (NSW)
Dorotich/McAvoy (WA)
Adams/Mathews (NSZ)
Upton/Dawkins (TAS)
Tan/Rogers (VIC)
1st – Adams/Mathews (NZ)
2nd – Dorotich/McAvoy (WA)
3rd – Upton/Dawkins (TAS)
4th – Tan/Rogers (VIC)

Last 8
Dodge/Scott (TAS) v Rundle/Charlton (QLD)
Upton/Dawkins (TAS) v Dorotich/McAvoy (WA)
Mitchell/Z Skelton (SA) v Pu/Kohey (NZ)
Tan/Rogers (VIC) v Adams/Mathews (NZ)

Last 4
Dodge/Scott (TAS) v Dorotich/McAvoy (WA)
Mitchell/Z Skelton (SA) v Adams/Mathews (NZ)

FINAL
Dorotich/McAvoy (WA) v Adams/Mathews (NZ)

WINNERS
Dorotich/McAvoy (WA)

DAY II AUSTRALIAN CHAMPIONSHIPS

Day 2 of the Australian Championships continues today at the Warilla Bowls and Recreation Club
Stay tuned to Dartplayers Australia for all the latest news and results

Day 1 Australian Championships

Day 1 of the Australian Championships commenced today with the Stewart /Frampton Australia v NZ Test Match at the home of Australian Darts the Warilla Bowls and recreation Club
Stay tuned to Dartplayers Australia for all the latest news and results

Official invites for Smith and Heta

The PDC have confirmed overnight official invites for Damon Heta and Raymond Smith at the World Series finals in Vienna 3 days after the Oceanic Masters

The pair will depart Wednesday for Austria and play Friday evening local time

Congratulations to two of Australia's best on this great achievement

This event will be shown live here in Australia with our partners Fox Sports

More information on the upcoming World Series of Darts to follow shortly

2018 Unibet World Grand Prix Day One

MICHAEL VAN GERWEN, Gary Anderson, Raymond van Barneveld and Daryl Gurney all progressed to the second round of the Unibet World Grand Prix as the double-start tournament began in Dublin on Sunday.
Two-time runner-up Raymond van Barneveld came closest to a shock early exit at the Citywest Convention Centre, and had to pull out a vintage 164 finish on his way to a 2-1 win over debutant Ricky Evans.
With Evans poised on 32 to go 2-0 up in the deciding set, the five-time World Champion produced the breath-taking checkout to level the tie and never looked back as he began his charge for the £100,000 top prize
"Form is temporary, but class is permanent," said Van Barneveld, who reached the quarter-finals in 2017.
"Of course, Ricky is always a fast player, I've known him for many years and the way he came back in the second set was amazing.
"Before the match I practiced for three hours on double 16 but I just couldn't find it on the stage. Hopefully it will start going in in the next round and I can build from here."
Van Barneveld will take on Dave Chisnall in the second round, after the former finalist hit four maximums in his 2-0 triumph over German number one Max Hopp.
Three-time winner Van Gerwen was at his relentless best in his whitewash 2-0 win over emerging Irishman Steve Lennon.
The world number one famously crashed out to John Henderson at the first round stage last year, but avoided a repeat performance as he missed just one dart at a finishing double.
"At least I won my first round game this year!" said Van Gerwen, who enjoyed his first win in a televised ranking event since the World Championship.
"It was a strange game because my scoring wasn't great but my doubling was pretty good which is a good sign.
"I'm always doing my best but I'm only human. The performances are there and I'm sure the wins will come."
Van Gerwen - the 11/10 favourite with sponsors Unibet - will now take on Darren Webster, who tasted victory on the Citywest stage for the first time in his 2-0 demolition of Stephen Bunting.
Like the two-time World Champion, Webster also won every leg and produced an impressive 98.02 average, the highest of the opening night.
Reigning champion Gurney produced an authoritative performance to see off Henderson 2-0 in a repeat of last year's semi-final.
The Northern Irishman missed just three darts at a finishing double in a clinical display, and admitted it was a relief to get over the first hurdle.
"I'm very happy to get through because John is a top player," said Gurney.
"It was a relief to get through that game because I was nervous heading into the match but I managed to settle myself down and get the job done.
"No matter what tournament you play in, whether you're the reigning champion or not, you never want to go out in the first round so I'm pleased with how tonight went."
Former finalist Anderson began his quest for a fifth televised title of the year with a comfortable 2-0 win over Jonny Clayton.
The two-time World Champion never allowed Clayton into the contest, restricting the Welshman to just four darts at double, as he set up a last 16 tie with Jeffrey de Zwaan.
Exciting Dutch youngster De Zwaan continued the form that saw him reach the semi-finals of the World Matchplay in July with a convincing 2-0 win over Kim Huybrechts on his World Grand Prix debut.
The Dutch youngster averaged just under a ton, piling in four 180s and ending the match with a clinical 50% checkout success rate in the opening game of the evening.
De Zwaan's fellow Dutchman Ron Meulenkamp caused the first upset of this year's tournament with a 2-1 victory over hotly-tipped world number 15 Joe Cullen.
Meulenkamp whitewashed Cullen to go a set up before the Yorkshireman fought back to level.
Cullen missed two darts to take a 2-1 lead in the third set and was punished by the Dublin debutant as the left-hander moved through to take on Gurney.
The Unibet World Grand Prix continues on Monday with eight more first round games, which will be broadcast live on Sky Sports and worldwide through the PDC's series of international broadcast partners, as well as at PDCTV-HD for Rest of the World Subscribers.
The remaining first round ties include the eagerly-awaited clashes between number seven seed Mensur Suljovic and two-time champion James Wade, and Michael Smith's contest with Adrian Lewis.
Following the opening night, Van Gerwen is Unibet's 11/10 favourite to claim the £100,000 title at the Citywest Convention Centre on Saturday night, ahead of 9/2 second favourite Anderson.
World number two Peter Wright (7/1), World Champion Rob Cross (9/1) and Mensur Suljovic (18/1) also feature strongly in the betting ahead of Gurney, who is rated at 25/1 to retain his title.
Unibet World Grand Prix
Sunday September 30
First Round
Jeffrey de Zwaan 2-0 Kim Huybrechts
Ron Meulenkamp 2-1 Joe Cullen
Darren Webster 2-0 Stephen Bunting
Raymond van Barneveld 2-1 Ricky Evans
Dave Chisnall 2-0 Max Hopp
Daryl Gurney 2-0 John Henderson
Michael van Gerwen 2-0 Steve Lennon
Gary Anderson 2-0 Jonny Clayton
Monday October 1 (7pm)
First Round
Jermaine Wattimena v Mervyn King
Josh Payne v Ian White
Danny Noppert v Gerwyn Price
Peter Wright v Steve West
Rob Cross v Steve Beaton
Mensur Suljovic v James Wade
Simon Whitlock v James Wilson
Michael Smith v Adrian Lewis
Unibet World Grand Prix Odds
Outright Winner
Michael Van Gerwen 11/10 (from 13/10)
Gary Anderson 9/2 (from 6/1)
Peter Wright 7/1
Rob Cross 9/1
Mensur Suljovic 18/1
Daryl Gurney 25/1 from 33s
Michael Smith 28/1
40/1 Bar
Unibet World Grand Prix - Day Two Matches
19/20 Jermaine Wattimena v Mervyn King 17/20
2/1 Josh Payne v Ian White 2/5
6/4 Danny Noppert v Gerwyn Price 1/2
3/10 Peter Wright v Steve West 11/5
3/10 Rob Cross v Steve Beaton 11/5
1/2 Mensur Suljovic v James Wade 6/4
1/2 Simon Whitlock v James Wilson 6/4
4/5 Michael Smith v Adrian Lewis Evens

2018 Dutch Darts Championship Day One

ARRON MONK, Kevin Painter and Kyle Anderson all claimed victories in round one of the Dutch Darts Championship, as the European Tour event began in Maastricht on Friday.

Former World Youth champion Monk struck two ton-plus checkouts to see off former World Grand Prix champion Robert Thornton and progress to the second round of the weekend's £135,000 event.

Monk, who was making his second European Tour appearance of the year, found himself 2-0 down before landing finishes of 118 and 122 to level the tie.

The pair exchanged legs to make it 3-3 before Monk rattled off the next three legs, pinning double ten to wrap up a vital win in the 28-year-old's career.
"I've always known I've had the ability, I just have to show it more often," said Monk, who won back his Tour Card at the start of the year.

"I always go into every game thinking 'you can't beat me' and today it turned out that way, it's been coming.

"If I put as much practice in as the other guys I know I can compete with them regularly like I did today."
Former Players Championship Finals winner Kevin Painter enjoyed a winning return to European Tour action as he battled to a 6-5 triumph over Vincent van der Voort, with the Dutchman missing two match darts.

Austria's Rowby-John Rodriguez produced the performance of the day, averaging 100.71 in his 6-3 victory over Robert Marijanovic, though brother Rusty-Jake Rodriguez went down 6-2 to Ross Smith, while Kyle Anderson recorded the only whitewash of the day with a 6-0 win over Christian Bunse.

Barrie Bates rolled back the years to defeat Dutch favourite Jelle Klaasen and claim a first ever European Tour win, while Ryan Searle also enjoyed his first victory on the continent, overcoming Andy Boulton 6-3.
Jeffrey de Graaf was the only Dutchman to book his place in Saturday's action thanks to a 6-5 win over Paul Nicholson.

Jan Dekker, Dirk van Duijvenbode and World Matchplay semi-finalist Jeffrey de Zwaan all suffered defeats on home soil at the hands of Ricky Evans, Josh Payne and Wayne Jones respectively.

Last weekend's German Darts Championship runner-up James Wilson lost 6-4 Cristo Reyes, though Reyes' fellow-Spaniard Toni Alcinas was defeated 6-3 by Lithuania's Darius Labanauskas.

European Matchplay finalist William O'Connor picked up a 6-2 victory over Karel Sedlacek, who became the first Czech player to compete on the European Tour.

Darren Johnson beat Kevin Munch 6-4 in the opening game of the day, while Ritchie Edhouse ground out his first European Tour win in over two years with a 6-4 success over Canada's Dawson Murschell.

Saturday's second round action sees the 16 seeded players enter the tournament, with coverage to be streamed from 1.15pm and 7.15pm local time.

The Dutch Darts Championship will be broadcast throughout the weekend for PDCTV-HD Subscribers, and through a series of bookmakers' websites worldwide.

2018 Dutch Darts Championship
Schedule of Play
Friday September 7
First Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Darren Johnson 6-4 Kevin Munch
William O'Connor 6-2 Karel Sedlacek
Barrie Bates 6-3 Jelle Klaasen
Rowby-John Rodriguez 6-3 Robert Marijanovic
Ryan Searle 6-3 Andy Boulton
Ricky Evans 6-3 Jan Dekker
Darius Labanauskas 6-3 Toni Alcinas
Josh Payne 6-3 Dirk van Duijvenbode

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Wayne Jones 6-2 Jeffrey de Zwaan
Jeffrey de Graaf 6-5 Paul Nicholson
Ritchie Edhouse 6-4 Dawson Murschell
Kevin Painter 6-5 Vincent van der Voort
Ross Smith 6-2 Rusty-Jake Rodriguez
Arron Monk 6-3 Robert Thornton
Kyle Anderson 6-0 Christian Bunse
Cristo Reyes 6-4 James Wilson

Saturday September 8
Second Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Steve West v Ricky Evans
Mervyn King v Darius Labanauskas
Dave Chisnall v Rowby-John Rodriguez
Joe Cullen v Barrie Bates
Darren Webster v Josh Payne
Gerwyn Price v Darren Johnson
Stephen Bunting v Jeffrey de Graaf
Adrian Lewis v Wayne Jones

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Max Hopp v Ross Smith
Ian White v Arron Monk
James Wade v Ritchie Edhouse
Daryl Gurney v Ryan Searle
Peter Wright v Kevin Painter
Michael van Gerwen v William O'Connor
Jonny Clayton v Kyle Anderson
Simon Whitlock v Cristo Reyes

Sunday September 9
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Third Round

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

Day 3 Harrows Pro Tour Book Hotel Brisbane

The final day of the Harrows Pro Tour concludes today at the Brook Hotel Brisbane
Stay tuned to Dartplayers Australia for all the latest News and results

Day 2 Harrows Pro Tour Book Hotel Brisbane

The Harrows Pro Tour continues this weekend at the Brook Hotel in brisbane Stay tuned to Dartplayers Australia for all the latest news and results

Smith Seals World Championship Spot

RAYMOND SMITH has secured a debut at the William Hill World Darts Championship from the DPA Australian Pro Tour rankings.

Smith, who impressed at the Brisbane Darts Masters last month, secured an unassailable lead at the top of the DPA Order of Merit by winning Friday's opening event of the season's final weekend.

Smith overcame fellow Queenslander Gordon Mathers 6-2 in Friday's final, having also seen off Rob Modra and Laurie Loch in the final stages.

The weekend at the Brook Hotel in Brisbane continues on Saturday and Sunday with Events 17 and 18 to complete the DPA's Harrows Pro Tour season.

DPA Harrows Pro Tour
Event 16, Brisbane
Quarter-Finals
Raymond Smith 6-3 Rob Modra
Laurie Loch 6-4 Bill Aitken
Gordon Mathers 6-2 Stuart Leach
Mike Bonser 6-5 Robbie King

Semi-Finals
Raymond Smith 6-5 Laurie Loch
Gordon Mathers 6-4 Mike Bonser

Final
Raymond Smith 6-2 Gordon Mathers

Harrows Pro Tour Brook hotel

The Harrows Pro Tour continues this weekend at the Brook Hotel in brisbane
Stay tuned to Dartplayers Australia for all the latest news and results

Brook Hotel Brisbane
Pro Tour #16
Friday 7th September 2018
Knockout

Board 1
Zinzan Culshaw/Declan Bailey v Jack Devries
Greg Walsh v Raymond Smith

Board 2
Corey Naumann/Rob Modra v Simon Black
Raymond Hannah v Alex Evans

Board 3
Steve McArthur/Laurie Loch v Mick Anderson
Mick Lacey v Jamie Suckling

Board 4
Bill Aitken v Jakim Dickson
Anton Soc v Tim Pusey

Board 5
Jen Lange v Willy Kimura
Gordon-Glen Mathers v Jordon Ford

Board 6
Brendan McCausland v James Bailey
Steve Duke Jnr v Stuart Leach

Board 7
Anthony Baker v Amanda Loch
Christopher Rowe v Robbie King

Board 8
Nathan Walsh v Andrew Eagers
Jamie Rea v Mike Bonser

Players in Attendance – 35
Corey Naumann
Simon Black
Jen Lange
Jamie Suckling
Jakim Dickson
Alex Evans
Christopher Rowe
Laurie Loch
Amanda Loch
Mike Bonser
Bill Aitken
Mick Anderson
Jordon Ford
Raymond Hannah
Brendan McCausland
Willy Kimura
Greg Walsh
Raymond Smith
Steve Duke Jnr.
Tim Pusey
Stuart Leach
James Bailey
Declan Bailey
Andrew Eagers
Jack Devries
Robbie King
Jamie Rea
Steve McArthur
Gordon-Glen Mathers
Anton Soc
Zinzan Culshaw
Mick Lacey
Rob Modra
Nathan Walsh

New Format & Prize Fund For Coral UK Open

Image courtesy Chris Dean/PDC

THE Coral UK Open will enjoy a huge change in format for 2019 and a prize fund boost to £450,000, with all PDC Tour Card Holders guaranteed a place in an expanded 160-player field for the event as they compete for a £100,000 first prize.

In the biggest move since the tournament was introduced in 2003, the PDC will be abolishing the UK Open Qualifiers for professional players which had previously been used to determine 96 qualifiers.

All 128 Tour Card Holders will now be invited straight into the UK Open from 2019 onwards, with the field complemented by 16 Rileys Amateur Qualifiers and 16 qualifiers from the 2018 PDC Unicorn Challenge Tour Order of Merit.

The UK Open's unique open draw format will remain in place, with the Tour Card Holders being exempt from the early rounds based on their PDC ranking.
Play will again be across eight stages simultaneously at the Butlin's Minehead Resort from March 1-3, with the action culminating with the quarter-finals, semi-finals and final on the main stage on Sunday.

The UK Open's top prize will increase to tournament record £100,000 in 2019, with a total prize fund of £450,000 on offer and being paid down to the last 96.

"We're always looking at ways to enhance the value of securing a PDC Tour Card, and this is both an important and exciting development for players," said PDC Chief Executive Matthew Porter.

"The UK Open is a real favourite with both players, fans and television viewers and will still retain the unique combination of amateur qualifiers and professional stars.

"The change will be accompanied by an increased prize fund of £450,000 and also allows the expansion of the ProTour circuit to include more Players Championship events for professionals to compete in.

"Following the recent expansion of the William Hill World Darts Championship, this is another positive development for players ahead of our forthcoming 2019 PDC calendar announcement."

PDPA Chief Executive Alan Warriner-Little said: "The PDC circuit continues to improve and The PDPA gives its full support to these innovative and exiting changes to the UK Open, which can only be of benefit to our players and the game as a whole.

"This 17th year of the UK Open now gives all of our Tour Card Holders and top Associate Members a new challenge and opportunity whilst continuing to give amateur players the chance the fulfil their ambitions in ‘The FA Cup of Darts’."
Eight events remain to be played across two weekends on the 2018 Challenge Tour circuit on September 8-9 and November 10-11, with the top two players from the final Order of Merit claiming a PDC Tour Card.

Following the 2019 PDC Qualifying School, the next 16 ranked non-Tour Card Holders from the final 2018 Challenge Tour Order of Merit will be invited to compete in the UK Open.

Two Players Championship weekends will replace the UK Open Qualifiers on the 2019 PDC calendar ahead of the cut-off for professional players' exemptions for the UK Open draw.

Butlin's Weekend Break Packages, which include tickets for all six sessions of darts plus accommodation at the Butlin's Minehead Resort can be booked through bigweekends.com.

Van Gerwen Wins German Darts Championship

MICHAEL VAN GERWEN claimed his seventh European Tour title of the year as he defeated James Wilson 8-6 in the final of the German Darts Championship in Hildesheim on Sunday.

The world number one lost just seven legs over the course of the weekend, backing up July's European Darts Matchplay with another crown to continue his dominance on the European Tour in 2018.

The £135,000 tournament at Halle 39 saw runner-up Wilson reach his first ever European Tour final, but Van Gerwen proved just too strong in the final, landing ton-plus checkouts of 154 and 118 to clinch the £25,000 prize.

Van Gerwen was at his unstoppable best, hitting a 103.56 tournament average across the weekend which began with a 6-0 rout of Cristo Reyes in round two.

The two-time World Champion made it back-to-back whitewashes against German crowd favourite Martin Schindler in the last 16 before dropping his one and only leg en route to the final in his 6-1 win over Dave Chisnall.

Van Gerwen then made it a hat-trick of whitewashes with a 7-0 triumph over Joe Cullen to reach the final.

"It's hard to perform at a high standard every week but I'm happy with how I played this weekend," said Van Gerwen.

"I didn't make too many mistakes which is always pleasing and I loved playing in front of this great crowd.

"I think 17 tournament wins so far this year isn't bad!

"There are so many tournaments coming ahead and I want to win every one of them. I'm going to be at it non-stop until the end of the year."

The Dutch ace raced out of the blocks into a 3-0 lead before Wilson tidied up 44 to notch his first leg on the board.

Wilson wired double 16 for a break of throw before clinical Van Gerwen stepped up to land magnificent 118 and 154 checkouts in back-to-back legs to open up a commanding 5-1 lead.

However, the Yorkshireman never gave up and clawed his way back into contention at 3-5 down, only for Van Gerwen to reassert his dominance and move within a leg of the title at 7-3.

Once again, Wilson refused to go down without a fight and found himself dreaming of the impossible after rattling off three successive legs thanks to some brilliant finishing under pressure.

Van Gerwen ended Wilson's hopes with an outstanding 11-dart leg to lift the German Darts Championship for a second time.

Wilson's impressive run to his third PDC ranking final saw the Huddersfield thrower record impressive victories over Jermaine Wattimena, Jonny Clayton, Robert Thornton, Ron Meulenkamp and Mensur Suljovic.

The Hildesheim event was also a significant one for Meulenkamp, who continued his progress to reach a second quarter-final on the continent this year.

2018 German Darts Championship
Friday August 31
First Round
Afternoon Session
Josh Payne 6-3 Andy Boulton
Mark Webster 6-5 Ted Evetts
Kyle Anderson 6-4 Lee Bryant
Darren Johnson 6-0 Christopher Hänsch
Jan Dekker 6-3 Darius Labanauskas
Ron Meulenkamp 6-2 Richard North
Andrew Gilding 6-2 Max Hopp
Krzysztof Ratajski 6-4 Vincent van der Voort

Evening Session
Martin Schindler 6-4 Justin Pipe
Michael Rasztovits 6-4 David Pallett
James Wilson 6-5 Jermaine Wattimena
Adrian Lewis 6-5 Toni Alcinas
Terry Jenkins 6-3 Ross Smith
Robert Thornton 6-5 Robert Marijanovic
Ricky Evans 6-3 Danny Noppert
Cristo Reyes 6-3 Nico Blum

Saturday September 1
Second Round
Afternoon Session
Dave Chisnall 6-0 Mark Webster
Jan Dekker 6-4 Gerwyn Price
Ron Meulenkamp 6-5 Stephen Bunting
Joe Cullen 6-4 Josh Payne
Daryl Gurney 6-3 Darren Johnson
Michael Smith 6-1 Krzysztof Ratajski
Martin Schindler 6-2 Steve Beaton
Michael Rasztovits 6-3 Simon Whitlock

Evening Session
Darren Webster 6-2 Ricky Evans
James Wilson 6-5 Jonny Clayton
Robert Thornton 6-3 James Wade
Rob Cross 6-5 Kyle Anderson
Mensur Suljovic 6-2 Andrew Gilding
Adrian Lewis 6-5 Mervyn King
Michael van Gerwen 6-0 Cristo Reyes
Terry Jenkins 6-5 Ian White

Sunday September 2
Third Round
Afternoon Session
Rob Cross 6-4 Michael Rasztovits
Mensur Suljovic 6-2 Darren Webster
James Wilson 6-3 Robert Thornton
Ron Meulenkamp 6-4 Michael Smith
Adrian Lewis 6-5 Daryl Gurney
Joe Cullen 6-5 Jan Dekker
Dave Chisnall 6-4 Terry Jenkins
Michael van Gerwen 6-0 Martin Schindler

Evening Session
Quarter-Finals
Mensur Suljovic 6-2 Rob Cross
James Wilson 6-2 Ron Meulenkamp
Joe Cullen 6-1 Adrian Lewis
Michael van Gerwen 6-1 Dave Chisnall

Semi-Finals
James Wilson 7-4 Mensur Suljovic
Michael van Gerwen 7-0 Joe Cullen

Final

2018 German Darts Championship Day Two

DAVE CHISNALL smashed the record European Tour average in his emphatic 6-0 whitewash win over Mark Webster in round two of the German Darts Championship in Hildesheim on Saturday.
The St Helens ace posted a magnificent 118.66 average, firing in five 180s and missing just five attempts at double as he began his quest to win the £135,000 event.
Chisnall surpassed the previous record European Tour average of 117.94 which was hit by Michael van Gerwen against Gary Anderson in the final of the 2015 German Darts Championship, and he will now face Terry Jenkins in the last 16 on Sunday afternoon.
"Sometimes, you have days where everything goes how you want it to," said Chisnall.
"Today was one of those days for me where everything was flowing nicely, even though the first leg wasn't great!
"Now I can go into Sunday with a lot of confidence and if I play like that again I will take some beating."
Meanwhile, Jenkins continued his renaissance with a tense 6-5 win over Ian White.
World Champion Rob Cross survived two match darts to beat Kyle Anderson 6-5 in a pulsating encounter.
Cross posted a 108.13 average, the second highest of the weekend so far, and he will continue his quest for a first European Tour title against Michael Rasztovits.
The Austrian dumped Simon Whitlock out with an impressive 6-3 victory, while there was also disappointment for seventh seed Jonny Clayton.
Austrian Darts Open champion Clayton was defeated 6-5 by James Wilson, who came agonisingly close to a nine-dart finish in the tenth leg.
The Yorkshireman hit eight perfect darts before winning the leg to take the tie all the way, and then held his nerve to set up a tie with Robert Thornton, who continued his resurgence with a 6-3 triumph over James Wade.
World number one Van Gerwen laid down a statement of intent with a 109.98 average in his 6-0 whitewash of Spain's Cristo Reyes.
The Dutchman will now face Martin Schindler after the exciting German youngster raised the roof at Halle 39 with a 164 checkout to seal a memorable 6-2 victory over Steve Beaton.
It was business as usual for number five seed Joe Cullen who staved off a spirited comeback from Josh Payne to win 6-4 and reach the final day of action for the ninth time this year.
Cullen will now meet Jan Dekker, who won through to the final day of European Tour action for the first time this year thanks to his 6-4 triumph over Gerwyn Price, who was sporting a supportive boot following surgery on his Achilles.
Number two seed Michael Smith powered through to the last 16 with a 6-1 rout of Poland's Krzysztof Ratajski and he will now play Friday's top performer Ron Meulenkamp who continued his impressive form with a 6-5 win over Stephen Bunting.
Daryl Gurney also enjoyed a successful return to the big stage, beating Darren Johnson 6-3 to set up a tie with Adrian Lewis.
The two-time World Champion found his way over the line in a tight battle with Mervyn King, while crowd favourite Mensur Suljovic will meet Darren Webster after the pair both recorded comfortable 6-2 wins over Andrew Gilding and Ricky Evans respectively.
2018 German Darts Championship
Saturday September 1
Second Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Dave Chisnall 6-0 Mark Webster
Jan Dekker 6-4 Gerwyn Price
Ron Meulenkamp 6-5 Stephen Bunting
Joe Cullen 6-4 Josh Payne
Daryl Gurney 6-3 Darren Johnson
Michael Smith 6-1 Krzysztof Ratajski
Martin Schindler 6-2 Steve Beaton
Michael Rasztovits 6-3 Simon Whitlock

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Darren Webster 6-2 Ricky Evans
James Wilson 6-5 Jonny Clayton
Robert Thornton 6-3 James Wade
Rob Cross 6-5 Kyle Anderson
Mensur Suljovic 6-2 Andrew Gilding
Adrian Lewis 6-5 Mervyn King
Michael van Gerwen 6-0 Cristo Reyes
Terry Jenkins 6-5 Ian White
Sunday September 2
Third Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Rob Cross v Michael Rasztovits
Mensur Suljovic v Darren Webster
James Wilson v Robert Thornton
Michael Smith v Ron Meulenkamp
Daryl Gurney v Adrian Lewis
Joe Cullen v Jan Dekker
Terry Jenkins v Dave Chisnall
Michael van Gerwen v Martin Schindler
Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Quarter-Finals
Cross/Rasztovits v Suljovic/Webster
Wilson/Thornton v Smith/Meulenkamp
Gurney/Lewis v Cullen/Dekker
Jenkins/Chisnall v Van Gerwen/Schindler

Semi-Finals
Final
Sunday’s games played in Draw Bracket order

Watch Online
PDC European Tour events can be watched online by all PDCTV-HD Subscribers worldwide - click here to visit PDCTV-HD.

Live coverage with faster streams may also be available at the following bookmakers' websites:
bet365 - www.bet365.com - Worldwide
Bet90 - www.bet90.com - Brazil, Germany
Betfair - www.betfair.com - Brazil, Denmark, England, Ireland, Northern Ireland, Scotland, Spain, Wales
Betfred - www.betfred.com - England, Ireland, Northern Ireland, Scotland, Wales
bwin - www.bwin.com - Worldwide
FDJ - www.fdj-gaming-solutions.com - France
Fonbet - www.fonbet.com - Armenia, Belarus, Cyprus, Kazakhstan, Russian federation, Ukraine
Fortuna - www.fortunagroup.eu - Croatia, Czech Republic, Poland, Romania, Slovakia
Legolasbet - www.legolas.bet - Sweden
Ligastavok - www.ligastavok.ru/ - Russia
Marathonbet - www.betmarathon.com - Belarus, Russian federation, Spain, Ukraine
Nike - www.nike.sk - Slovakia
Olimp - www.betolimp.com - Kazakhstan, Russian federation
Paddy Power - www.paddypower.com/ - England, Ireland, Northern ireland, Scotland, Wales
Stoiximan - www.stoiximan.gr - Cyprus, Greece, Romania
Supabets - www.supabets.com.gh - Ghana, Kenya, Nigeria, South Africa
Superbet - www.superbet.ro/ - Romania, Poland
Tempobet - www.tempobet.org - Europe
Totogaming - www.totogaming.am/en/ - Armenia
Tipsport - www.tipsport.cz - Czech Republic & Slovakia
Unibet - www.unibet.com - Belgium, Denmark, Estonia, Finland, Hungary, Ireland, Italy, Luxembourg, Netherlands, Norway, Poland, Romania, Slovakia, Sweden, United Kingdom
William Hill - www.williamhill.com - Great Britain, Ireland, Spain
Winlinebet - www.winlinebet.ru - Russia
World Sports Betting - www.worldsportsbetting.co.za - Namibia, South Africa

Kyle Anderson triumph over Lee Bryant.

World Series of Darts ace Kyle Anderson came agonisingly close to a nine-dart finish in his his 6-4 triumph over Lee Bryant.

The Australian number two struck eight perfect darts in leg eight before going on to secure a much-needed win after a slow start and he will now face World Champion Rob Cross.

Home crowd favourite and German Open champion Max Hopp was dumped out by Andrew Gilding who recorded an convincing 6-2 win on his first European Tour appearance of the year.

By contrast, Hopp's World Cup of Darts partner Martin Schindler delighted the crowd with a first German victory of the weekend thanks to his 6-4 triumph over Justin Pipe.

World number one Michael van Gerwen will meet Cristo Reyes on the second day of action after the Spaniard secured a much-needed 6-3 win over 17-year-old German Nico Blum.

Dutch star Ron Meulenkamp produced the highest average of the day, 102.31, in his 6-2 victory over Richard North to avenge his quarter-final defeat at the European Darts Open in Leverkusen in March.

It was a winning return for Welsh ace Mark Webster in his first European Tour appearance of the year with a nail-biting 6-5 success over Unicorn Development Tour Order of Merit leader Ted Evetts.

The clash between James Wilson and Jermaine Wattimena was another nip-and-tuck affair which saw the lead change hands five times before Wilson found a way to win 6-5.

ADRIAN LEWIS survived three match darts to edge past Toni Alcinas 6-5 and progress to round two of the German Darts Championship, as the European Tour event began in Hildesheim on Friday.

The two-time World Champion regained his composure at the end of a tense battle to pin double ten and progress to the second round of the weekend's £135,000 event.

Lewis, who has reached a semi-final and a final on his last two European Tour appearances, raced into a comfortable 4-1 lead before Spanish star Alcinas fought back to 4-4.

The Stoke thrower regained the lead before Alcinas once again pegged him back to take the tie to a crucial deciding leg which Lewis eventually won at the second time of asking.

"I'll take the win but I got a bit lucky there," Lewis admitted.

"I started well and when I went 4-1 up I thought it was game over. Then I let him back in at 4-2 and after that I thought he was the better player.

"I knew I was going to be rusty after my break from the big stage so it was always going to be a tough game against Toni - he's a great player.

"It's been a good year so far, I've been very consistent in my form but I keep losing when I average over 100 and losing when I average under 100!"

Robert Thornton showed his battling qualities to come back from 5-3 down to claim a tense 6-5 victory over Germany's Robert Marijanovic, while resilient veteran Terry Jenkins picked up a second European Tour win of the year with a 6-3 success over Ross Smith.

ProTour winner Josh Payne recorded a 6-3 victory over European Darts Matchplay semi-finalist Andy Boulton, while a clinical finshing display from Darren Johnson saw him miss just two doubles as the Yorkshireman whitewashed German European Tour debutant Christopher Hänsch.

Jan Dekker reeled off six of the last seven legs to see off Darius Labanauskas 6-3 and progress to day two of a European Tour event for the third time in sueecssion.

Krzysztof Ratajski fought back from 4-1 down to defeat former Austrian Darts Open winner Vincent van der Voort 6-4, while Austria's Michael Rasztovits also claimed a 6-4 success over David Pallett for a first European Tour win of the year and Ricky Evans raced through to round two with a 6-3 win over Danny Noppert.

Saturday's second round action sees the 16 seeded players enter the tournament, with coverage to be streamed from 1.15pm and 7.15pm local time

2018 German Darts Championship
Schedule of Play
Friday August 31
First Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Josh Payne 6-3 Andy Boulton
Mark Webster 6-5 Ted Evetts
Kyle Anderson 6-4 Lee Bryant
Darren Johnson 6-0 Christopher Hänsch
Jan Dekker 6-3 Darius Labanauskas
Ron Meulenkamp 6-2 Richard North
Andrew Gilding 6-2 Max Hopp
Krzysztof Ratajski 6-4 Vincent van der Voort

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Martin Schindler 6-4 Justin Pipe
Michael Rasztovits 6-4 David Pallett
James Wilson 6-5 Jermaine Wattimena
Adrian Lewis 6-5 Toni Alcinas
Terry Jenkins 6-3 Ross Smith
Robert Thornton 6-5 Robert Marijanovic
Ricky Evans 6-3 Danny Noppert
Cristo Reyes 6-3 Nico Blum

Saturday September 1
Second Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Dave Chisnall v Mark Webster
Gerwyn Price v Jan Dekker
Stephen Bunting v Ron Meulenkamp
Joe Cullen v Josh Payne
Daryl Gurney v Darren Johnson
Michael Smith v Krzysztof Ratajski
Steve Beaton v Martin Schindler
Simon Whitlock v Michael Rasztovits

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Darren Webster v Ricky Evans
Jonny Clayton v James Wilson
James Wade v Robert Thornton
Rob Cross v Kyle Anderson
Mensur Suljovic v Andrew Gilding
Mervyn King v Adrian Lewis
Michael van Gerwen v Cristo Reyes
Ian White v Terry Jenkins

Sunday September 2
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Third Round

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

Sunday’s games played in Draw Bracket order

2018 German Darts Championship Schedule

THE German Darts Championship begins on Friday, with Terry Jenkins set to face Ross Smith in the first round in Hildesheim.

The £135,000 tournament is the tenth European Tour event of the year and will see 48 players compete at Halle 39 in Hildesheim across the weekend.

Friday's first round will see 32 qualifiers competing, as nine-time televised finalist Jenkins takes on Smith, whose five-year run as the last player to hit a nine-dart finish on the European Tour was ended by Michael van Gerwen in June.

Round one will also see Unicorn Development Tour Order of Merit leader Ted Evetts meet former Players Championship Finals runner-up Mark Webster, who is starring in his first European Tour event of the year.

The seeded players, led by world number one Van Gerwen, Shanghai Darts Master Michael Smith and World Champion Rob Cross, enter at the second round stage on Saturday.

From the original field of entries, Peter Wright has withdrawn. He is replaced by Steve Beaton as a seeded player, with a fifth Host Nation Qualifier to being found on Thursday night.

German star Max Hopp headlined the field of Host Nation Qualifiers, alongside World Cup team-mate Martin Schindler and teenager Nico Blum.

Five Dutch stars, including former European Tour event winner Vincent van der Voort, came through the European Qualifier alongside Spanish pair Cristo Reyes and Toni Alcinas.

The German Darts Championship will take place from August 31-September 2, with streaming available for all PDCTV-HD Subscribers worldwide as well as through a series of bookmakers' websites.

2018 German Darts Championship
Draw Bracket
Rob Cross (3) v Lee Bryant/Kyle Anderson
Simon Whitlock (14) v Michael Rasztovits/David Pallett
Mensur Suljovic (6) v Andrew Gilding/Max Hopp
Darren Webster (11) v Ricky Evans/Danny Noppert
Jonny Clayton (7) v Jermaine Wattimena/James Wilson
James Wade (10) v Robert Thornton/Robert Marijanovic
Michael Smith (2) v Krzysztof Ratajski/Vincent van der Voort
Stephen Bunting (15) v Richard North/Ron Meulenkamp
Daryl Gurney (4) v Darren Johnson/Christopher Hänsch
Mervyn King (13) v Adrian Lewis/Toni Alcinas
Joe Cullen (5) v Andy Boulton/Josh Payne
Gerwyn Price (12) v Darius Labanauskas/Jan Dekker
Ian White (8) v Terry Jenkins/Ross Smith
Dave Chisnall (9) v Ted Evetts/Mark Webster
Michael van Gerwen (1) v Cristo Reyes/Nico Blum
Steve Beaton (16) v Martin Schindler/Justin Pipe

Schedule of Play
Friday August 31
First Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Andy Boulton v Josh Payne
Ted Evetts v Mark Webster
Lee Bryant v Kyle Anderson
Darren Johnson v Christopher Hänsch
Darius Labanauskas v Jan Dekker
Richard North v Ron Meulenkamp
Andrew Gilding v Max Hopp
Krzysztof Ratajski v Vincent van der Voort

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Martin Schindler v Justin Pipe
Michael Rasztovits v David Pallett
Jermaine Wattimena v James Wilson
Adrian Lewis v Toni Alcinas
Terry Jenkins v Ross Smith
Robert Thornton v Robert Marijanovic
Ricky Evans v Danny Noppert
Cristo Reyes v Nico Blum

Saturday September 1
Second Round
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Dave Chisnall v Evetts/M Webster
Gerwyn Price v Labanauskas/Dekker
Stephen Bunting v North/Meulenkamp
Joe Cullen v Boulton/Payne
Daryl Gurney v Johnson/Hänsch
Michael Smith v Ratajski/Van der Voort
Steve Beaton v Schindler/Pipe
Simon Whitlock v Rasztovits/Pallett

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Darren Webster v Evans/Noppert
Jonny Clayton v Wattimena/Wilson
James Wade v Thornton/Marijanovic
Rob Cross v Bryant/Anderson
Mensur Suljovic v Gilding/Hopp
Mervyn King v Lewis/Alcinas
Michael van Gerwen v Reyes/Blum
Ian White v Jenkins/R Smith

Sunday September 2
Afternoon Session (1pm local time, 12pm BST)
Third Round

Evening Session (7.15pm local time, 6.15pm BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

Sunday’s games played in Draw Bracket order.

Pages