Latest News

Subscribe to Latest News feed
Latest DPA News

URL: http://www.dartplayersaustralia.com

Updated: 46 min 19 sec ago

5 former/current DPA players in the Worlds

MORE countries than ever before will be represented at the 2018/2019 William Hill World Darts Championship.
The tournament's biggest development since its move to London's Alexandra Palace a decade ago saw the field of players expanded to 96, offering more opportunities than ever before for international players.
Darts' biggest-ever event will see 28 nationalities represented, meaning the continental flavour will be stronger than ever at this year's festival of darts across the Christmas and New Year period.
Among the International Qualifiers is Nordic and Baltic Qualfier Darius Labanauskas, who will become the first player to represent Lithuania at the PDC World Championship.

There will also be 24 debutants in this year's event, the joint-second highest number since the first World Championship in 1994.
Among the new kids on the block are rising Dutch star Danny Noppert,UK & Ireland Women's Qualifier Lisa Ashton and American Chuck Puleo.
World Championship Competitors By Country
England (34) - Rob Cross, James Wade, Michael Smith, Ian White, Dave Chisnall, Darren Webster, Joe Cullen, Adrian Lewis, Stephen Bunting, Mervyn King, Steve Beaton, Steve West, Alan Norris, James Wilson, Ricky Evans, Chris Dobey, Josh Payne, Ryan Joyce, Richard North, Keegan Brown, Nathan Aspinall, Michael Barnard, Simon Stevenson, Luke Humphries, Alan Tabern, Wayne Jones, Ross Smith, Ryan Searle, Matthew Edgar, Lisa Ashton, Stephen Burton, Ted Evetts, Adam Hunt, Aden Kirk

Netherlands (13) - Michael van Gerwen, Raymond van Barneveld, Jelle Klaasen, Jermaine Wattimena, Benito van de Pas, Danny Noppert, Jeffrey de Zwaan, Jan Dekker, Ron Meulenkamp, Vincent van der Voort, Jeffrey de Graaf, Yordi Meeuwisse, Geert Nentjes
Australia (5) - Simon Whitlock, Kyle Anderson, Paul Nicholson, James Bailey, Raymond Smith
Scotland (4) - Peter Wright, Gary Anderson, John Henderson, Robert Thornton
Germany (4) - Max Hopp, Martin Schindler, Gabriel Clemens, Robert Marijanovic
Northern Ireland (4) - Daryl Gurney, Mickey Mansell, Brendan Dolan, Kevin Burness
Wales (3) - Gerwyn Price, Jonny Clayton, Jamie Lewis
Austria (2) - Mensur Suljovic, Rowby-John Rodriguez
Belgium (2) - Kim Huybrechts, Dimitri Van den Bergh
Spain (2) - Cristo Reyes, Toni Alcinas

Canada (2) - Jim Long, Jeff Smith
Republic of Ireland (2) - Steve Lennon, William O'Connor
New Zealand (2) - Cody Harris, Craig Ross
Philippines (2) - Lourence Ilagan, Noel Malicdem
Russia (2) - Boris Koltsov, Anastasia Dobromyslova
Brazil (1) - Diogo Portela
China (1) - Yuanjun Liu
Czech Republic (1) - Karel Sedlacek
Hong Kong (1) - Royden Lam
India (1) - Nitin Kumar
Japan (1) - Seigo Asada
Lithuania (1) - Darius Labanauskas
Poland (1) - Krzysztof Ratajski
Portugal (1) - Jose De Sousa
South Africa (1) - Devon Petersen
Singapore (1) - Paul Lim
Sweden (1) - Daniel Larsson
USA (1) - Chuck Puleo

World Championship Debutants
Raymond Smith
Danny Noppert
Matthew Edgar
Darius Labanauskus
Lisa Ashton
Ryan Searle
Ryan Joyce
James Bailey
Karel Sedlacek
Daniel Larsson
Kevin Burness
Nitin Kumar
Chuck Puleo
Adam Hunt
Stephen Burton
Yordi Meeuwise
Gabriel Clemens
Aden Kirk
Geert Nentjes
Nathan Aspinall
Noel Malicdem
Craig Ross
Jim Long
Yuanjun Liu

William Hill World Championship Schedule

ROB CROSS and Lisa Ashton will headline the opening night of the 2018/2019 William Hill World Darts Championship, with the schedule for darts' biggest event now confirmed.

The £2.5 million event's first of 16 days of action on Thursday December 13 at London's Alexandra Palace will see reigning World Champion Cross open his title defence.

The Hastings ace will take on the winner of the tournament's opening fixture, between World Matchplay semi-finalist Jeffrey de Zwaan and Indian Qualifier Nitin Kumar, as he aims to repeat last year's incredible success.

Reigning Lakeside Women's Champion Ashton will make her Alexandra Palace debut against Dutchman Jan Dekker in another high-profile fixture on the opening night.

Ashton joined Anastasia Dobromyslova in qualifying for the event, with the Russian ace set to take on Ryan Joyce in her opening tie on Monday December 17.

Two-time World Champion Gary Anderson headlines the second day of action as he meets Paul Nicholson or Kevin Burness, with 2018 semi-finalist Jamie Lewis also in action as he plays Martin Schindler or Cody Harris.

World number one Michael van Gerwen enters the event on Saturday December 15 to play either Alan Tabern or Raymond Smith, with former World Youth Champions Max Hopp and Keegan Brown taking to the stage across the double session.

Former World Championship finalist Peter Wright, Dave Chisnall and the legendary Paul Lim are amongst the stars in action on Sunday December 16.

Five-time World Champion Raymond van Barneveld begins his penultimate Ally Pally challenge - ahead of his retirement at the end of next year - on Monday December 17 against either Matthew Edgar or Darius Labanauskas.

New Players Championship Finals winner Daryl Gurney takes to the stage alongside World Youth Champion Dimitri Van den Bergh and former UK Open and World Grand Prix champion Robert Thornton on Tuesday December 18.

European Championship and World Series of Darts Finals winner James Wade is joined by Shanghai Darts Masters champion Michael Smith and 2010 World Championship finalist Simon Whitlock on Wednesday December 19.

Two-time World Champion Adrian Lewis opens his bid for a third Ally Pally title on Thursday December 20, with former Lakeside Champions Steve Beaton and Stephen Bunting and former Champions League winner Mensur Suljovic also in action.

The second round concludes on Friday December 21, with new Grand Slam of Darts champion Gerwyn Price and 2018 European Tour event winners Ian White and Jonny Clayton taking to the stage.

The third round is split either side of the Christmas break, with the fourth round being played on December 27-28 ahead of the quarter-finals across two sessions on December 29.

The semi-finals on Sunday December 30 will be followed on Tuesday January 1 by the final as sport's first World Champion of 2019 hoists the Sid Waddell Trophy.

Tickets for the William Hill World Darts Championship are still available, with very limited availability for some sessions. Information for tickets and Hospitality Packages can be seen at THIS LINK or CLICK HERE TO VISIT THE SEETICKETS WEBSITE.

The William Hill World Darts Championship will be broadcast live on the dedicated Sky Sports Darts channel from December 13-January 1.

2018/2019 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Thursday December 13 (1900)
Jeffrey de Zwaan v Nitin Kumar (R1)
Martin Schindler v Cody Harris (R1)
Jan Dekker v Lisa Ashton (R1)
Rob Cross v De Zwaan/Kumar (R2)

Friday December 14
Afternoon Session (1230)
Michael Barnard v Jose De Sousa (R1)
Alan Tabern v Raymond Smith (R1)
Paul Nicholson v Kevin Burness (R1)
Jamie Lewis v Schindler/Harris (R2)

Evening Session (1900)
Danny Noppert v Royden Lam (R1)
Simon Stevenson v Ted Evetts (R1)
Chris Dobey v Boris Koltsov (R1)
Gary Anderson v Nicholson/Burness (R2)

Saturday December 15
Afternoon Session (1230)
Richard North v Robert Marijanovic (R1)
Mickey Mansell v Jim Long (R1)
Josh Payne v Jeff Smith (R1)
Max Hopp v Noppert/Lam (R2)

Evening Session (1900)
Toni Alcinas v Craig Ross (R1)
Ryan Searle v Stephen Burton (R1)
Keegan Brown v Karel Sedlacek (R1)
Michael van Gerwen v Tabern/Ray Smith (R2)

Sunday December 16
Afternoon Session (1230)
Gabriel Clemens v Aden Kirk (R1)
William O’Connor v Yordi Meeuwisse (R1)
Brendan Dolan v Yuanjun Liu (R1)
Dave Chisnall v Payne/J Smith (R2)

Evening Session (1900)
Luke Humphries v Adam Hunt (R1)
Matthew Edgar v Darius Labanauskas (R1)
Ross Smith v Paul Lim (R1)
Peter Wright v Alcinas/Ross (R2)

Monday December 17 (1900)
Vincent van der Voort v Lourence Ilagan (R1)
Wayne Jones v Devon Petersen (R1)
Ryan Joyce v Anastasia Dobromyslova (R1)
Raymond van Barneveld v Edgar/Labanauskas (R2)

Tuesday December 18
Afternoon Session (1230)
Robert Thornton v Daniel Larsson (R1)
Ricky Evans v Rowby-John Rodriguez (R1)
Krzysztof Ratajski v Seigo Asada (R1)
Darren Webster v Van der Voort/Ilagan (R2)

Evening Session (1900)
Steve Lennon v James Bailey (R1)
Ron Meulenkamp v Diogo Portela (R1)
Dimitri Van den Bergh v Chuck Puleo (R1)
Daryl Gurney v Ross Smith/Lim (R2)

Wednesday December 19
Afternoon Session (1230)
Nathan Aspinall v Geert Nentjes (R1)
Jeffrey de Graaf v Noel Malicdem (R1)
Joe Cullen v Dolan/Liu (R2)
Kim Huybrechts v Thornton/Larsson (R2)

Evening Session (1900)
James Wilson v O’Connor/Meuwisse (R2)
Simon Whitlock v Joyce/Dobromyslova (R2)
Michael Smith v Meulenkamp/Portela (R2)
James Wade v Ratajski/Asada (R2)

Thursday December 20
Afternoon Session (1230)
Jermaine Wattimena v Barnard/De Sousa (R2)
Alan Norris v Lennon/Bailey (R2)
Stephen Bunting v Humphries/Hunt (R2)
Steve Beaton v Dobey/Koltsov (R2)

Evening Session (1900)
Cristo Reyes v Evans/Rodriguez (R2)
Mervyn King v Dekker/Ashton (R2)
Adrian Lewis v Stevenson/Evetts (R2)
Mensur Suljovic v Searle/Burton (R2)

Friday December 21
Afternoon Session (1230)
Benito van de Pas v Mansell/Long (R2)
John Henderson v Clemens/Kirk (R2)
Steve West v North/Marijanovic (R2)
Kyle Anderson v De Graaf/Malicdem (R2)

Evening Session (1900)
Ian White v Jones/Petersen (R2)
Jelle Klaasen v Brown/Sedlacek (R2)
Gerwyn Price v Aspinall/Nentjes (R2)
Jonny Clayton v Van den Bergh/Puleo (R2)

Saturday December 22
Afternoon Session (1230)
Whitlock/Joyce/Dobromyslova v Norris/Lennon/Bailey (R3)
Chisnall/Payne/J Smith v Huybrechts/Thornton/Larsson (R3)
Gurney/Ross Smith/Lim v J Lewis/Schindler/Harris (R3)

Evening Session (1900)
Suljovic/Searle/Burton v Wilson/O’Connor/Meeuwisse (R3)
G Anderson/Nicholson/Burness v Wattimena/Barnard/De Sousa (R3)
Van Gerwen/Tabern/Ray Smith v Hopp/Noppert/Lam (R3)

Sunday December 23
Afternoon Session (1230)
Webster/Van der Voort/Ilagan v Beaton/Dobey/Koltsov (R3)
Cullen/Dolan/Liu v King/Dekker/Ashton (R3)
Wade/Ratajski/Asada v Klaasen/Brown/Sedlacek (R3)

Evening Session (1900)
A Lewis/Stevenson/Evetts v Van Barneveld/Edgar/Labanauskas (R3)
Price/Aspinall/Nentjes v K Anderson/De Graaf/Malicdem (R3)
Cross/De Zwaan/Kumar v Reyes/Evans/Rodriguez (R3)

Thursday December 27
Afternoon Session (1230)
White/Jones/Petersen v West/North/Marijanovic (R3)
Clayton/Van den Bergh/Puleo v Bunting/Humphries/Hunt (R3)
M Smith/Meulenkamp/Portela v Henderson/Clemens/Kirk (R3)

Evening Session (1900)
Wright/Alcinas/Ross v Van de Pas/Mansell/Long (R3)
Fourth Round x2

Friday December 28
Afternoon Session (1230)
Fourth Round x3

Evening Session (1900)
Fourth Round x3

Saturday December 29
Afternoon Session (1230)
Quarter-Finals x2

Evening Session (1900)
Quarter-Finals x2

Sunday December 30 (1900)
Semi-Finals

Tuesday January 1 (2000)
Final

Format
First Round - Best of five sets (no tie-break)
Second Round - Best of five sets
Third Round - Best of seven sets
Fourth Round - Best of seven sets
Quarter-Finals - Best of nine sets
Semi-Finals - Best of 11 sets
Final - Best of 13 sets
A tie-break will be in operation in all round from the second round onwards, where the final set must be won by two clear legs. If the score reaches five-all, the 11th leg will be a sudden-death leg.

2018/2019 William Hill World Darts Championship Draw Confirmed

ROB CROSS will begin the defence of his William Hill World Darts Championship title against Jeffrey de Zwaan or Nitin Kumar.

The draw for the 2018/2019 William Hill World Darts Championship was made on Monday for darts' biggest-ever event, which will see 96 players compete from December 13-January 1 for £2.5 million in prize money and the Sid Waddell Trophy live on Sky Sports.

Under the new, expanded format, the top 32 players from the PDC Order of Merit are seeded and enter at the second round stage.

The first round will feature 32 qualifiers from the ProTour Order of Merit, based on prize money won across 41 non-televised events in 2018, and 32 international qualifiers.

Reigning champion Cross, who shocked the world at last year's event by taking glory on his Alexandra Palace debut, will face a second round test against either World Matchplay semi-finalist De Zwaan or Indian Qualifer Nitin Kumar.

World number one Michael van Gerwen will meet Alan Tabern or Australian qualifier Raymond Smith, while two-time champion Gary Anderson will play former Players Championship Finals winner Paul Nicholson or Northern Ireland's Kevin Burness.

Back-to-back World Champion Adrian Lewis will meet Simon Stevenson or rising star Ted Evetts, Peter Wright takes on Spain's Toni Alcinas or New Zealand's Craig Ross, and former champion Raymond van Barneveld will play Matthew Edgar or Lithuania's Darius Labanauskas.

UK and Ireland Women's Qualifier Lisa Ashton will face Dutchman Jan Dekker for the right to play Mervyn King, while Rest of the World Women's Qualifier Anastasia Dobromyslova will take on Ryan Joyce, with the winner to play Simon Whitlock.

The William Hill World Darts Championship will be broadcast through the dedicated Sky Sports Darts channel, which will also feature exclusive documentaries and classic footage alongside the Ultra HD coverage of the tournament.

2018 William Hill World Darts Championship

Draw Bracket

Seeded Players Enter In Second Round

(1) Michael van Gerwen v Alan Tabern/Raymond Smith

(32) Max Hopp v Danny Noppert/Royden Lam

(16) Adrian Lewis v Simon Stevenson/Ted Evetts

(17) Raymond van Barneveld v Matthew Edgar/Darius Labanauskas

(8) Simon Whitlock v Ryan Joyce/Anastasia Dobromyslova

(25) Alan Norris v Steve Lennon/James Bailey

(9) James Wade v Krzysztof Ratajski/Seigo Asada

(24) Jelle Klaasen v Keegan Brown/Karel Sedlacek

(5) Daryl Gurney v Ross Smith/Paul Lim

(28) Jamie Lewis v Martin Schindler/Cody Harris

(12) Dave Chisnall v Josh Payne/Jeff Smith

(21) Kim Huybrechts v Robert Thornton/Daniel Larsson

(4) Gary Anderson v Paul Nicholson/Kevin Burness

(29) Jermaine Wattimena v Michael Barnard/Jose De Sousa

(13) Darren Webster v Vincent van der Voort/Lourence Ilagan

(20) Steve Beaton v Chris Dobey/Boris Koltsov

(2) Rob Cross v Jeffrey de Zwaan/Nitin Kumar

(31) Cristo Reyes v Ricky Evans/Rowby-John Rodriguez

(15) Jonny Clayton v Dimitri Van den Bergh/Chuck Puleo

(18) Stephen Bunting v Luke Humphries/Adam Hunt

(7) Mensur Suljovic v Ryan Searle/Stephen Burton

(26) James Wilson v William O'Connor/Yordi Meeuwisse

(10) Michael Smith v Ron Meulenkamp/Diogo Portela

(23) John Henderson v Gabriel Clemens/Aden Kirk

(6) Gerwyn Price v Nathan Aspinall/Geert Nentjes

(27) Kyle Anderson v Jeffrey de Graaf/Noel Malicdem

(11) Ian White v Wayne Jones/Devon Petersen

(22) Steve West v Richard North/Robert Marijanovic

(3) Peter Wright v Toni Alcinas/Craig Ross

(30) Benito van de Pas v Mickey Mansell/Jim Long

(14) Joe Cullen v Brendan Dolan/Yuanjun Liu

(19) Mervyn King v Jan Dekker/Lisa Ashton

First Round

Alan Tabern v Raymond Smith

Danny Noppert v Royden Lam

Simon Stevenson v Ted Evetts

Matthew Edgar v Darius Labanauskas

Ryan Joyce v Anastasia Dobromyslova

Steve Lennon v James Bailey

Krzysztof Ratajski v Seigo Asada

Keegan Brown v Karel Sedlacek

Ross Smith v Paul Lim

Martin Schindler v Cody Harris

Josh Payne v Jeff Smith

Robert Thornton v Daniel Larsson

Paul Nicholson v Kevin Burness

Michael Barnard v Jose De Sousa

Vincent van der Voort v Lourence Ilagan

Chris Dobey v Boris Koltsov

Jeffrey de Zwaan v Nitin Kumar

Ricky Evans v Rowby-John Rodriguez

Dimitri Van den Bergh v Chuck Puleo

Luke Humphries v Adam Hunt

Ryan Searle v Stephen Burton

William O'Connor v Yordi Meeuwisse

Ron Meulenkamp v Diogo Portela

Gabriel Clemens v Aden Kirk

Nathan Aspinall v Geert Nentjes

Jeffrey de Graaf v Noel Malicdem

Wayne Jones v Devon Petersen

Richard North v Robert Marijanovic

Toni Alcinas v Craig Ross

Mickey Mansell v Jim Long

Brendan Dolan v Yuanjun Liu

Jan Dekker v Lisa Ashton

The schedule of matches will be confirmed later this week.

Schedule of Play

Thursday December 13

Evening Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Friday December 14

Afternoon Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Evening Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Saturday December 15

Afternoon Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Evening Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Sunday December 16

Afternoon Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Evening Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Monday December 17

Evening Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Tuesday December 18

Afternoon Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Evening Session

2x First Round matches

2x Second Round matches

Wednesday December 19

Afternoon Session

3x First Round matches

1x Second Round match

Evening Session

4x Second Round matches

Thursday December 20

Afternoon Session

4x Second Round matches

Evening Session

4x Second Round matches

Friday December 21

Afternoon Session

4x Second Round matches

Evening Session

4x Second Round matches

Saturday December 22

Afternoon Session

3x Third Round matches

Evening Session

3x Third Round matches

Sunday December 23

Afternoon Session

3x Third Round matches

Evening Session

3x Third Round matches

Thursday December 27

Afternoon Session

3x Third Round matches

Evening Session

1x Third Round match

2x Fourth Round matches

Friday December 28

Afternoon Session

3x Fourth Round matches

Evening Session

3x Fourth Round Matches

Saturday December 29

Afternoon Session

2x Quarter-Finals

Evening Session

2x Quarter-Finals

Sunday December 30

Evening Session

Semi-Finals

Tuesday January 1

Evening Session

Final

William Hill World Championship Field Confirmed

THE qualifying field for the 2018/2019 William Hill World Darts Championship has been confirmed, following the last ranking event ahead of the Alexandra Palace spectacular.

Darts' biggest-ever event will see 96 players competing from December 13-January 1 as they battle for £2.5 million in prize money and the Sid Waddell Trophy.

Under the new, expanded format, the top 32 players from the PDC Order of Merit are seeded and enter at the second round stage.

The first round will feature 32 qualifiers from the ProTour Order of Merit, based on prize money won across 41 non-televised events in 2018, and 32 international qualifiers.

Reigning World Champion Rob Cross will be the number two seed as he defends the title he claimed in sensational fashion 12 months ago with his stunning win over retiring legend Phil Taylor.

World number one Michael van Gerwen is the top seed, while Sunday's Players Championship Finals winner Daryl Gurney is seeded fifth and recent Grand Slam of Darts champion Gerwyn Price is the sixth seed.

Former World Champions Adrian Lewis and Raymond van Barneveld occupy the 16th and 17th spots, meaning a potential third round meeting with each other at Ally Pally.

Dutch debutant Danny Noppert heads the field of ProTour Order of Merit Qualifiers, alongside Poland's Krzysztof Ratajski, who has won three ranking titles this year.

Daventry's Matthew Edgar claimed the final ProTour Order of Merit qualifying place, with Australia's Corey Cadby having withdrawn from the field.

Lisa Ashton joined Anastasia Dobromyslova as the second female qualifier in the field after winning through Sunday's UK & Ireland Women's Qualifier in Milton Keynes.

The final three places will be confirmed at the last-chance PDC Tour Card Holders' Qualifier in Milton Keynes on Monday, with two places increased to three with PDC Unicorn World Youth Champion Dimitri Van den Bergh having already qualified through the ProTour Order of Merit.

The William Hill World Darts Championship will be broadcast on the dedicated Sky Sports Darts channel from December 13-January 1.

A limited number of tickets remain available for sale through pdc.seetickets.com. Click here for full ticket and hospitality information.

The draw for the William Hill World Darts Championship will be made on Sky Sports News at 5.30pm on Monday November 26.

2018/2019 William Hill World Darts Championship
PDC Order of Merit Qualifiers (Seeded)
1 Michael van Gerwen
2 Rob Cross
3 Peter Wright
4 Gary Anderson
5 Daryl Gurney
6 Gerwyn Price
7 Mensur Suljovic
8 Simon Whitlock
9 James Wade
10 Michael Smith
11 Ian White
12 Dave Chisnall
13 Darren Webster
14 Joe Cullen
15 Jonny Clayton
16 Adrian Lewis
17 Raymond van Barneveld
18 Stephen Bunting
19 Mervyn King
20 Steve Beaton
21 Kim Huybrechts
22 Steve West
23 John Henderson
24 Jelle Klaasen
25 Alan Norris
26 James Wilson
27 Kyle Anderson
28 Jamie Lewis
29 Jermaine Wattimena
30 Benito van de Pas
31 Cristo Reyes
32 Max Hopp

ProTour Order of Merit Qualifiers
Danny Noppert
Krzysztof Ratajski
Ricky Evans
Jeffrey de Zwaan
Steve Lennon
Chris Dobey
Martin Schindler
Josh Payne
Gabriel Clemens
Ryan Joyce
Richard North
Keegan Brown
Mickey Mansell
Robert Thornton
Jan Dekker
Nathan Aspinall
Ron Meulenkamp
Brendan Dolan
William O'Connor
Vincent van der Voort
Michael Barnard
Toni Alcinas
Paul Nicholson
Simon Stevenson
Luke Humphries
Jeffrey de Graaf
Dimitri Van den Bergh
Alan Tabern
Wayne Jones
Ross Smith
Ryan Searle
Matthew Edgar

International Qualifiers
2018 PDC Asian Tour Top Four - Lourence Ilagan, Royden Lam, Noel Malicdem, Paul Lim
2018 PDC Unicorn Development Tour Order of Merit top two non-qualified players - Ted Evetts, Geert Nentjes
2018 PDC Unicorn Challenge Tour Order of Merit top non-qualified player - Cody Harris
PDC Nordic & Baltic Top Two - Darius Labanauskas, Daniel Larsson
EADC Champion - Boris Koltsov
Oceanic Masters Champion - James Bailey
DPA Order of Merit Winner - Raymond Smith
DPNZ Qualifier - Craig Ross
German Superleague Champion - Robert Marijanovic
South-West Europe Qualifier - Jose De Sousa
South-East Europe Qualifier - Rowby-John Rodriguez
West Europe Qualifier - Yordi Meeuwisse
East Europe Qualifier - Karel Sedlacek
PDC China Qualifier - Yuanjun Liu
Tom Kirby Memorial Irish Matchplay Champion - Kevin Burness
North American Championship Winner - Jeff Smith
CDC Top Ranked American Player - Chuck Puleo
CDC Top Ranked Canadian Player - Jim Long
PDJ Japanese Qualifier - Seigo Asada
African Qualifier - Devon Petersen
South American Qualifier - Diogo Portela
UK Ladies Qualifier - Lisa Ashton
Rest of the World Ladies Qualifier - Anastasia Dobromyslova
Indian Qualifier - Nitin Kumar
Plus three players from PDC Tour Card Holders' Qualifier (Nov 26)

Emotional Gurney Lifts Minehead Title

DARYL GURNEY claimed the 2018 Ladbrokes Players Championship gas title with a dramatic 11-9 victory over Michael van Gerwen on Sunday in Minehead.

An incredible finish to the £460,000 tournament saw Gurney show incredible resilience as he fought back from 9-8 down to win the final three legs for one of the biggest wins of his career.

There were tears of joy for emotional Gurney, who clinched the £100,000 title with a spectacular 85 checkout on the bullseye to end Van Gerwen's three-year reign as champion in the event.

"I'm over the moon with that win, it means to much to me," said former World Grand Prix champion Gurney.

"That was the best bullseye I've ever hit in my life, I was determined to make sure we didn't go to a deciding leg and I was relieved to see it go in.

"I knew I was playing well, I was hitting everything in practice and after a sticky start I straightened up my throw and I grew in confidence from there.

"To win this tournament is an unbelievable feeling and I'm going to enjoy this moment."

A tight opening to the final saw the first 12 legs all won on throw, before Van Gerwen took out 88 for a first break of the contest, only for a tenacious Gurney to break straight back.

World number one Van Gerwen broke throw once again to go 9-8 up, only for Gurney to show nerves of steel, taking out 88 in two darts to level at 9-9.

Gurney took out 32 to hold throw and go within a leg of the title, before a stunning 85 finish on the bull sealed a sensational win for the world number five.
For Van Gerwen it was a first televised ranking final defeat in 15 matches, but the Dutchman was keen to acknowledge the achievement of his rival.

"I think he played a phenomenal game," said Van Gerwen, who avenged his Grand Slam of Darts loss to Gary Anderson in the semi-finals.

"To be fair I think I let myself down and Daryl punished me because my performance was not 100 percent."

A dramatic day at the Butlin's Minehead Resort had also seen Gurney overcome Chris Dobey and Danny Noppert to book his spot in a third TV final.

Van Gerwen and Anderson produced a thriller in the semi-finals, while Stephen Bunting, Jonny Clayton and Steve Lennon - on his 25th birthday - were knocked out alongside Dobey in the quarter-finals.

Belgium's Dimitri Van den Bergh also enjoyed success on the Minehead stage as he retained the PDC Unicorn World Youth Championship title, defeating Martin Schindler 6-3 in the final.

Attention on the PDC circuit now switches to the build-up to the William Hill World Darts Championship, which will begin on December 13 at London's Alexandra Palace.

2018 Ladbrokes Players Championship Finals
Friday November 23
First Round
Afternoon Session
Main Stage
Jeffrey de Zwaan 6-4 Jelle Klaasen
Max Hopp 6-4 Steve West
Keegan Brown 6-3 Benito van de Pas
Adrian Lewis 6-2 Adam Hunt
Simon Whitlock 6-4 Kyle Anderson
Daryl Gurney 6-3 Robert Thornton
James Wade 6-4 Ross Smith
Dave Chisnall 6-4 Jamie Lewis

Stage Two
Brendan Dolan 6-4 Michael Barnard
Ryan Searle 6-2 Josh Payne
Nathan Aspinall 6-1 Martin Schindler
Gabriel Clemens 6-3 Andrew Gilding
Steve Lennon 6-2 Ryan Joyce
Mervyn King 6-4 Simon Stevenson
Stephen Bunting 6-5 Richard North
Madars Razma 6-4 Mickey Mansell

Evening Session
Main Stage
Ian White 6-2 Scott Taylor
Gary Anderson 6-2 Alan Tabern
Cristo Reyes 6-1 Rob Cross
Krzysztof Ratajski 6-5 Gerwyn Price
Peter Wright 6-2 Toni Alcinas
Michael van Gerwen 6-1 Matthew Edgar
Michael Smith 6-0 Vincent van der Voort

Stage Two
Stephen Burton 6-5 Jermaine Wattimena
Joe Cullen 6-5 John Henderson
Jonny Clayton 6-3 Mark Webster
Ricky Evans 6-3 Jan Dekker
James Wilson 6-2 Dimitri Van den Bergh
Danny Noppert 6-3 Rowby-John Rodriguez
Chris Dobey 6-3 Ron Meulenkamp
Darren Webster 6-3 Jeffrey de Graaf
Steve Beaton 6-5 Kim Huybrechts

Saturday November 24
Afternoon Session
Second Round
Main Stage
Daryl Gurney 6-5 Ryan Searle
James Wade 6-4 Nathan Aspinall
Chris Dobey 6-3 Dave Chisnall
Steve Lennon 6-5 Cristo Reyes
Gary Anderson 6-1 Simon Whitlock
Michael van Gerwen 6-1 Keegan Brown
Peter Wright 6-2 Max Hopp
Krzysztof Ratajski 6-3 Adrian Lewis

Stage Two
Stephen Bunting 6-4 Madars Razma
Gabriel Clemens 6-5 James Wilson
Ricky Evans 6-2 Jeffrey de Zwaan
Stephen Burton 6-3 Darren Webster
Brendan Dolan 6-3 Ian White
Danny Noppert 6-5 Mervyn King
Jonny Clayton 6-5 Michael Smith
Joe Cullen 6-4 Steve Beaton

Evening Session
Third Round
Main Stage
Chris Dobey 10-9 James Wade
Gary Anderson 10-2 Joe Cullen
Michael van Gerwen 10-4 Stephen Burton
Stephen Bunting 10-9 Peter Wright

Stage Two
Steve Lennon 10-7 Gabriel Clemens
Daryl Gurney 10-6 Brendan Dolan
Jonny Clayton 10-5 Ricky Evans
Danny Noppert 10-4 Krzysztof Ratajski

Sunday November 25
Afternoon Session
Quarter-Finals
Daryl Gurney 10-2 Chris Dobey
Danny Noppert 10-7 Stephen Bunting
Gary Anderson 10-4 Jonny Clayton
Michael van Gerwen 10-3 Steve Lennon

Evening Session
Semi-Finals
Daryl Gurney 11-3 Danny Noppert
Michael van Gerwen 11-9 Gary Anderson

Final
Daryl Gurney 11-9 Michael van Gerwen

DIMITRI VAN DEN BERGH Retains World Youth Title

DIMITRI VAN DEN BERGH became the first player to retain the PDC Unicorn World Youth Championship with a 6-3 win over Martin Schindler in Sunday's final at the Butlin's Minehead Resort.

The pair had won through to the decider earlier in November when the last 96 faced off in the early rounds in Wigan, but it was Van den Bergh who clinched the £10,000 title.

Belgian youngster Van den Bergh, who hit a nine-dart finish at the Grand Slam of Darts, got off to a flying start, landing a stunning 151 finish to go 3-0 up, averaging 111 as he went half-way to retaining his title.

Schindler held his nerve with a last-dart-in-hand double five to keep the tie alive at 4-2 and also landed a 13-darter to stay in touch at 5-3.

Van den Bergh, though, was not to be stopped as he romped to the winning line, coming close to breaking his own record average in a World Youth Championship final with a 100.44 total as he kept hold of the trophy.

"It feels incredible," said Van den Bergh.

"I knew that I had the chance to make history and this is more beautiful than last year.

"Knowing that I'm back-to-back champion is something I will remember forever. I'm very, very happy that I played like I did because Martin is a fighter."

Van den Bergh, 24, will now concentrate solely on the senior circuit, and has set his sights on emulating last year's run to the quarter-finals of the William Hill World Darts Championship at Alexandra Palace.

"In the World Youth Championship I've done my best and shown the young players that if you believe in yourself you can follow your dreams,” he added.

"I will be stronger now at the World Championship and will be focused on taking it step by step."

The BETWAY Virtual Darts Challenge

BETWAY challenged two of the best darts players in the world to don a VR headset and step out of their comfort zone, with some hilarious results!
It’s often said that the best players in the world are capable of playing darts from a different planet.
But how about in another reality?
To find out, we challenged world No. 1 Michael van Gerwen and reigning world champion Rob Cross – who is 10/1 in the latest darts betting to retain his title on New Year’s Day – to a game of VR Darts.
With checking out on a double seemingly out of the question, it was simply a case of the highest score with nine darts wins.
But who found their range the quickest, and who resorted to dirty tricks to try and get ahead?
Watch how the game panned out – plus one hilariously awkward moment – in the video below
.

Betway Insider

Barneveld Announces Retirement

RAYMOND VAN BARNEVELD has announced that he will retire from professional darts following the 2019/2020 William Hill World Darts Championship.

The Dutch legend is one of only three players in the history of the sport to be crowned a five-time World Champion and has now decided to play one more year on the PDC circuit before calling time on his glittering career.

Speaking to The Darts Show, the 51-year-old explained his decision and his plan for 2019 following his penultimate World Championship.

"Next year is going to be my 35th year of playing darts at the highest level and it’s going to be my last year," said Van Barneveld.

"I noticed in myself that I can’t keep up anymore, I know what I can do but it’s just not been happening for the past three or four years apart from winning the World Cup with Michael [van Gerwen].

"I'm not winning tournaments anymore, I don’t know why but a lot of things have happened in my private life and I’ve also noticed that my body isn’t feeling 100 percent anymore - I don’t have the drive, motivation or fitness to carry on.

"I'm a winner, that’s what I do – I lift trophies but I can’t do it anymore. Maybe there are still a couple of titles left in me and that would be amazing but I can’t do this every week anymore.

"I don’t want my career to fizzle out which is why I’ve made the decision to retire at the end of next year."
Van Barneveld won the Lakeside title in 1998, 1999, 2003 and 2005 before joining the PDC circuit in 2006 where he made an immediate impact, winning the UK Open title in 2006 before claiming glory on his PDC World Championship debut, defeating Phil Taylor 7-6 in the classic final which ended with a sudden-death leg.

He has since gone on to rack up 29 PDC titles, including another UK Open crown, four PDC World Cup of Darts wins, the Grand Slam of Darts and the Premier League to continue his success at the highest level.
Van Barneveld also became the first player to achieve a nine-dart finish in both the Premier League, in 2006, and PDC World Championship, in 2009, and has helped to inspire the growth of darts in the Netherlands during a superb career.

Van Barneveld will bid for a sixth world title in the 2018/2019 William Hill World Darts Championship and the doyen of Dutch darts is determined to go out on a high.

"I absolutely believe I can still be World Champion again in one of my last two attempts," Van Barneveld added.

"If you told me after my 2007 World Championship win over Phil [Taylor] that it would be my last World Championship then I would’ve said you were a fool, but in the last few years we have seen phenomenal players playing at an outstanding level.

Price's Pride With Trophy Honour

GERWYN PRICE has spoken of his pride in being the first player to claim The Eric Bristow Trophy following his bwin Grand Slam of Darts success.

The Grand Slam's unique trophy was renamed in honour of the legendary five-time World Champion, who passed away earlier in 2018.

Price's 16-13 win over Gary Anderson in Sunday's final at the Aldersley Leisure Village saw him pick up £112,500 in prize money and lift him to sixth in the world rankings after his maiden TV title.

However, it was the honour of being the first player to hold the coveted trophy aloft which left the Welshman beaming with pride

"It's pushed me right up the ranking table, the money is good but this trophy - the first ever Eric Bristow Trophy - probably means more to me than anything," said Price, the first Welsh player to win a televised PDC event.

"Nobody can ever take that away from me.

"I was pretty confident at the beginning of the week and I knew that I had a good chance of getting to the final, and I knew that the final was going to be tough.

"I was chasing Gary for most of the game and I knew if I just stuck with him until the end that there would be a few chances. One or two came along and I took them."

Having lost in the World Grand Prix quarter-finals, Price had seen his suitcase - including his darts and darts shirts - go missing on his return journey to Wales.

The former UK Open finalist has, though, turned that into a positive during a strong run of form in the European Championship and World Series of Darts Finals in the build-up to his Grand Slam triumph.
"I've had a new set of darts which took a lot of pressure off me," Price added. "If I'm winning, I'm winning and if I'm not, I'm not - they're new darts.

"I lost my suitcase but from that point on I've built a bit of momentum and built a bit of confidence - I hope I don't find my suitcase now!

"Everything's going well. Winning builds confidence."

Price will open his challenge at the Players Championship Finals on Friday against Krzysztof Ratajski in Minehead, and is eager to return to the oche.

"We've got the Players Championship Finals and that's going to be a tough tournament," he said.

"It's a long weekend but I'm building - there's a lot of confidence coming off this and I'm confident for the World Championship.

"I'm looking forward to the next two tournaments, it's going to be good."
Price's on-stage character had seen him become a boo-boy for the Wolverhampton crowd, particularly during the tense final against Anderson on Sunday.

However, Price stated: "I do what I do because it gets me going - people either love it or they hate it.

"I'm up there to do my own thing. I'm just playing my own game and when I'm on the oche it's my go. I don't rush anybody else who's slow.

"I don't dislike Gary, I just dislike the way that he thinks about me. My game is my game, just play your own."

DIMITRI hits 9 Darter and Wizard goes through

DIMITRI VAN DEN BERGH hit a stunning nine-dart finish in his 10-6 win over Stephen Bunting to progress to the quarter-finals of the bwin Grand Slam of Darts.

Van den Bergh landed the fourth perfect leg seen at the tournament, and the first since 2015, to net the £25,000 prize on the opening night of the knockout stage in Wolverhampton.

The Belgian World Youth Champion, who led for most of the contest, went within a leg of victory with the nine-darter before regaining his composure to seal one of the biggest wins of his career.
"I still don't know what happened, it's unbelievable," said World Championship quarter-finalist Van den Bergh.

"Watching the nine-darter back it feels surreal to see myself hitting a it on stage, I can't believe it's me doing it!

"I'm over the moon to hit my first perfect leg on such a magnificent stage and I also have to thank the crowd because they helped me hit the double 12.

"I haven't played my best game yet either so maybe this is the tournament where everything will fall for me, and I've got to keep believing in myself and prepare for my next game."

Van den Bergh will now take on Mensur Suljovic after the Austrian dumped out World Champion Rob Cross with a 10-7 win.

Suljovic raced into a 4-1 lead before Cross fought his way back into the contest to trail 7-8, but Suljovic punished his missed doubles to win the match with a 96 finish.

Gerwyn Price reached his eighth TV quarter-final of the year thanks to a 10-5 victory over Josh Payne.

With the match finely poised at 5-5, Group F winner Price reeled off the final five legs to reach the last eight for the first time.

The Welshman will now face Simon Whitlock following the Australian's 10-6 triumph over last year's runner-up Peter Wright.

European Championship runner-up Whitlock, who hit two 170 finishes to qualify from Group F in dramatic style, came close to his third of the tournament in a game which saw him take a 3-2 lead which he never relinquished.

The knockout stage continues on Thursday with players who qualified from Groups A-D returning to the stage, including a mouth-watering clash between Michael van Gerwen and Michael Smith.

Two-time World Champion Gary Anderson plays Dutchman Wesley Harms, in-form James Wade meets Michael Unterbuchner and Wales' Jonny Clayton takes on emerging Polish star Krzysztof Ratajski.

The tournament will be broadcast live on Sky Sports and through the PDC's worldwide broadcast partners, as well as through PDCTV-HD for Rest of the World Subscribers.

2018 bwin Grand Slam of Darts
Wednesday November 14
Dimitri Van den Bergh 10-6 Stephen Bunting
Gerwyn Price 10-5 Josh Payne
Mensur Suljovic 10-7 Rob Cross
Simon Whitlock 10-6 Peter Wright

Thursday November 15 (1900 GMT)
Jonny Clayton v Krzysztof Ratajski
James Wade v Michael Unterbuchner
Gary Anderson v Wesley Harms
Michael Smith v Michael van Gerwen

Friday November 16 (1900 GMT)
Dimitri Van den Bergh v Mensur Suljovic
Simon Whitlock v Gerwyn Price

Tommy Cox passes away

It is with deep regret that we announce the passing of Tommy Cox.
Not only was Tommy the Co-Founder and Tournament Director of the PDC, he helped in the formation of Dartplayers Australia and the introduction of the Oceanic Masters, an event now in its 20th year.
Tommy continued to offer his support and guidance to the DPA leading it to become Australia's Premier League of Darts, giving many Australian and New Zealand players the opportunity to play on the world stage. Without his assistance the DPA and many professional Australian players would not be where they are today.
He regularly visited Australia and helped oversee many tournaments guiding players and assisting staff in all aspects of the game

"This is an extremely sad day for us all at the PDC," said Chairman Barry Hearn. "Tommy's contribution to our formation can never be under-stated and will never be forgotten.
"He was known and respected throughout the sport and I know that he was proud of the worldwide growth of the PDC since he stood shoulder to shoulder with Dick and the players during darts' split.
"I can honestly say that Tommy was one of the primary reasons why I got involved in darts. He encouraged me to get into the sport and it's something I'll never forget.
"Although he had retired, Tommy was still involved in darts in recent years and will be sadly missed."
.

Whitlock Through Thanks To Stunning Comeback

SIMON WHITLOCK produced a sensational comeback to defeat Gerwyn Price and become one of seven players to qualify for the knockout stage of the bwin Grand Slam of Darts on Monday in Wolverhampton.

Day three of the £450,000 event saw the final round of group fixtures in Groups E-H, with the top two players from each group progressing to Wednesday's last 16 knockout stage.

European Championship runner-up Whitlock, who needed a win to qualify from Group F, trailed 4-1 before landing a second 170 finish of the match and then survived two match darts from Price to claim a dramatic win.

"I never give up, it's part of who I am as a person," said Whitlock, who averaged 108.86 to Price's 104.58 in a high-class affair.

"I'm feeling so relieved to get through after that crazy game. It felt amazing to see the two 170s to go in. I'm feeling good at the moment and I want to keep this feeling going."

Despite suffering defeat to the determined Australian, Welshman Price qualified as group winner, while the result also meant an early elimination for last year's quarter-finalist Glen Durrant, who suffered a 5-4 loss to Andrew Gilding earlier in the evening despite averaging 104.98.

Whitlock will now take on world number two Peter Wright, who topped Group E with three wins from three after his 5-4 victory over Josh Payne.

Payne still qualified thanks to his superior leg difference over Max Hopp and Jim Williams, and the former World Youth Championship finalist will now face Price.

German number one Hopp suffered a 5-4 defeat to Williams, but it still wasn't enough for the Welsh BDO qualifier to progress on his Grand Slam debut.

In Group H, reigning World Youth Champion Dimitri Van den Bergh secured his progression to the last 16 with a 5-1 win over Mark McGeeney and he will now take on Group G winner Stephen Bunting.

"Two years ago I won two group games but I lost in a nine-dart shoot-out, which was gutting, so I'm happy to get through this time," said Van den Bergh.

"I'm in a good place, my preparation before games is going fine, and I have a lot of support from people around me. That helps me a lot."

Rob Cross was already assured of his place in the knockout stage but his 5-2 win over already-eliminated Ryan Searle meant the World Champion went through as Group H winner, and he will now play Mensur Suljovic, who made it through despite suffering a 5-4 defeat to young German Martin Schindler.

Bunting topped Group G with three wins out of three after his 5-1 success over Scott Mitchell in the battle of the former Lakeside Champions, a result which ensured Suljovic’s progression.

The final group matches for Groups A-D will take place on Tuesday, before the last-16 knockout stage begins on Wednesday.

The group stage concludes on Tuesday night with the remaining eight matches, headlined by a must-win tie for reigning champion Michael van Gerwen against Joe Murnan.

Gary Anderson and James Wade, who have already qualified for the knockout stage, play eliminated duo Steve Hine and Mark Webster respectively.

Ian White plays Germany's Michael Unterbuchner in a winner-progresses tie, while Keegan Brown and Wesley Harms contest another shoot-out.

Jonny Clayton, who overcame Van Gerwen on Sunday night, plays Gary Robson, while 2012 champion Raymond van Barneveld take on unbeaten Michael Smith in crunch clash in Group B, where Krzysztof Ratajski takes on Adam Smith-Neale.

The knockout phase then begins on Wednesday with the qualifiers from Groups E-H competing in the second round, with the players progressing from Groups A-D returning to the stage on Thursday.

The tournament will be broadcast live on Sky Sports and through the PDC's worldwide broadcast partners, as well as through PDCTV-HD for Rest of the World Subscribers.

2018 bwin Grand Slam of Darts

Schedule of Play

Monday November 12 (1900 GMT)

Group Stage

Rob Cross 5-2 Ryan Searle (H)

Andrew Gilding 5-4 Glen Durrant (F)

Simon Whitlock 5-4 Gerwyn Price (F)

Martin Schindler 5-4 Mensur Suljovic (G)

Stephen Bunting 5-1 Scott Mitchell (G)

Jim Williams 5-4 Max Hopp (E)

Peter Wright 5-4 Josh Payne (E)

Dimitri Van den Bergh 5-1 Mark McGeeney (H)

Tuesday November 13 (1900 GMT)

Group Stage

James Wade v Mark Webster (C)

Gary Anderson v Steve Hine (D)

Ian White v Michael Unterbuchner (D)

Keegan Brown v Wesley Harms (C)

Michael van Gerwen v Joe Murnan (A)

Jonny Clayton v Gary Robson (A)

Krzysztof Ratajski v Adam Smith-Neale (B)

Michael Smith v Raymond van Barneveld (B)

Wednesday November 14 (1900 GMT)

Last 16

Stephen Bunting v Dimitri Van den Bergh

Gerwyn Price v Josh Payne

Rob Cross v Mensur Suljovic

Peter Wright v Simon Whitlock

CODY HARRIS RETURNS TO THE ALLY PALLY

CODY HARRIS will star in the 2018/2019 William Hill World Darts Championship having secured qualification via the PDC Unicorn Challenge Tour.

Sunday saw the final two events of the year take place at the East of England Arena in Peterborough, after which the final Challenge Tour Order of Merit was confirmed.

Harris finished third on the Challenge Tour Order of Merit behind Michael Barnard, who had already sealed his World Championship return via the ProTour Order of Merit, and Ted Evetts, whose qualification was already assured via the Development Tour.

New Zealander Harris made his Alexandra Palace debut last December and, thanks to a strong year on the Challenge Tour including one tournament win, has ensured his return at this year's event

HARROWS SPONSORSHIP 2019

Dartplayers Australia are please to announce the following players have received Harrows sponsorship for 2019
Congratulations to all those players receiving sponsorship and thanks to Harrows Dart Products for their continued support of Australia's Premier League of Darts, Dartplayers Australia and all its players

Juniors
Jamie Rundle
Mackenzie Jago

Ladies
Jen Lange
Jackie Milligan

Mens
Lucas Cameron
Ray Odonnell
Robbie King
GG Mathers
Steve Fitzpatrick

Honorary DPA Sponsorship
Shane Tichowitsch

BAILEY WINS 2018 OCEANIC MASTERS

JAMES BAILEY has secured a William Hill World Darts Championship debut after winning the 2018 DPA Oceanic Masters.

The 49-year-old from Brisbane has enjoyed a memorable 2018 which will culminate in his appearance in the sport's biggest tournament at Alexandra Palace in December.

Bailey began the year by competing at the PDC Qualifying School and he also played in the opening PDC Unicorn Challenge Tour weekend before returning Down Under.

He has also won two DPA Harrows Pro Tour events during 2018 and reached two other finals before making his World Series of Darts debut in the Melbourne Darts Masters, where he took on Gary Anderson.

Bailey won through the 32-player field to claim the top domestic title at Tuesday's Oceanic Masters to conclude the season-ending week of DPA tournaments at the Warilla Bowls Club.

Bailey defeated Dave Marland and Mark Cleaver without dropping a set before then seeing off Damon Heta 3-1 in the quarter-finals.

He repeated that scoreline in the semi-finals against John Bunyard, before enjoying a 3-2 win over Tim Pusey in the final.

Pusey, who competed in the World Series events in Auckland, Melbourne and Brisbane earlier this year, saw off Chris Vasey, Brad Thorp, Mick Lacey and Steve Fitzpatrick to reach the final.

2016 champion David Platt lost out in the second round to Mick Lacey, while New Zealanders Cody Harris, Rob Szabo, Warren French and Koha Kokiri all lost out in round one.

Heta, who will compete in the bwin World Series of Darts Finals this weekend in Vienna, overcame Gordon Mathers and Michael Cassar before losing to Bailey.

2018 DPA Oceanic Masters
Quarter-Finals
John Bunyard 3-1 Rhys Mathewson
James Bailey 3-1 Damon Heta
Steve Fitzpatrick 3-2 Ben Robb
Tim Pusey 3-1 Mick Lacey

Semi-Finals
James Bailey 3-1 John Bunyard
Tim Pusey 3-2 Steve Fitzpatrick

Final
James Bailey 3-2 Tim Pusey

Cadby withdraws from Grand Slam of Darts!

Corey Cadby has withdrawn from the 2018 bwin Grand Slam of Darts, which opens up a potential qualification route for Polish star Krzysztof Ratajski.

Cadby had sealed his qualification to the Grand Slam by virtue of reaching the final of March’s UK Open Finals, where he was beaten by Gary Anderson.

The former World Youth champion featured in last year’s Grand Slam in Wolverhampton but exited the tournament in the group-stage. He suffered defeat against Alan Norris and Peter Wright, but victory over BDO world champion Glen Durrant came too late for ‘The King’.

Cadby’s last appearance in a PDC event came back in August, where he competed on home soil in the Brisbane Darts Masters. He defeated his compatriot Simon Whitlock to reach the quarter-finals, before losing out to eventual winner Rob Cross in the last eight.

Nevertheless, he’s been unable to compete in any PDC ranking events since March after experiencing visa problems in his homeland, therefore he’s been restricted to competing on the DPA circuit, where he’s already scooped seven titles this year.

Earlier this month, Cadby withdrew from the World Series of Darts Finals after breaking his left arm as a passenger in a car accident. However, he has since returned to competitive action and won a local event in Australia last week; registering two ton-plus averages en route, therefore the reason behind his absence has yet to be confirmed.

The Australian’s withdrawal means that former World Masters winner Krzysztof Ratajski moves into the provisional qualification places, after winning back-to-back Players Championship events at the start of October.

Players have a final chance to secure automatic qualification in this weekend’s bwin World Series of Darts Finals in Vienna. However, if both finalists from that event are already qualified for the Grand Slam, then Ratajski would be in line to make his Grand Slam debut.

There is also a last-chance qualifier for PDC Tour Card holders on November 5th, which gives eight players the opportunity to seal their spots at the unique cross-code event, which will be held at Aldersley Leisure Village this year

OCEANIC MASTERS 2018

The 2018 OCEANIC Masters commences today at the Warilla Bowls and recreation club, Warilla NSW
The top 32 players from New Zealand and Australia will compete for a position in the 2019 PDC World Darts Championship, Alexandra Palace London England
The Men's draw is as follows, Ladies to follow shortly

Cody Harris v Rhys Mathewson
Mike Keen v Craig Prizeman
Mike Bonser v John Bunyard
Ray O’Donnell v Steve Powell
Gordon Mathers v Damon Heta
Rob Szabo v Michael Cassar
James Bailey v Dave Marland
Warren French v Mark Cleaver
Ben Robb v Koha Kokiri
Graeme Lowe v Laurie Loch
Lucas Cameron v Steve Fitzpatrick
Loz Ryder v Robbie King
Haupai Puha v David Platt
Johnny Webster v Mick Lacey
Tim Pusey v Chris Vasey
Steve Macarthur v Brad Thorp

Australasian Championships Update

On the penultimate day of the championships Qld secured the mens team title thanks to a 9-5 win over WA. Vic and SA both secured points from their matches but Qld’s win meant they could only finish behind the champs. The ACT edged out the Indigenous side but NSW won more comprehensively over Tas, so the Indigenous side stayed ahead of Tas on the final table.
In the Oceanic Masters preliminary stage a round robin stage was run with the winner and runner up playing off against each other for a position in the top 32 (16 seeds had already qualified thus there were 16 positions open.) In the board play offs Rhys Mathewson defeated Mark Taafe (2-1), with the same scoreline seeing youngster Steve Fitzpatrick take out WA star Barry Gardner. John Bunyard won his match over Rod Crawford by the same, as did Robbie King over the new young generation that have come up recently in Ryan Lynch. Bill Aitken took one leg but Chris Vasey got through in their match. Craig Prizeman took out another young start in Manny Kato 2-1. The Shire’s Dave Marland won by the same score over Rob Modra, repeating the final result he had over Modra 14 months ago at Warilla Bowls and Recreation Club to make the World Series of Darts inaugural Melbourne event. Michael Cassar (over Kerry Allen) and Koha Kokiri (over David Adams) also won 2-1.
Those that swept their matches were Steve Powell (over Jordan Ford), Mark Cleaver (Craig Ross), David Platt (Mal Cuming), Damon Heta (Andrew Eagers), Laurie Loch (Erik Up), Mick Lacey (Mark Smyth) and Tasmanian Brad Thorp (over Jamie Hales.)
At the end of the night the draw was made for the top 32 matches on Tuesday and it resulted in the following matches:
Cody Harris v Rhys Mathewson
Mike Keen v Craig Prizeman
Mike Bonser v John Bunyard
Ray O’Donnell v Steve Powell
Gordon Mathers v Damon Heta
Rob Szabo v Michael Cassar
James Bailey v Dave Marland
Warren French v Mark Cleaver
Ben Robb v Koha Kokiri
Graeme Lowe v Laurie Loch
Lucas Cameron v Steve Fitzpatrick
Loz Ryder v Robbie King
Haupai Puha v David Platt
Johnny Webster v Mick Lacey
Tim Pusey v Chris Vasey
Steve Macarthur v Brad Thorp
with the winner taking to the big stage at the World Championships at the end of the year.
The ladies have their own chance of making the World Championships with the winner taking a position in the World Champ qualifiers for a position at the Ally Pally. There are quite some line ups that were set up from todays play with Chenesse Kauika v Jane Harrington, Leonie Ward v Jo Hadley, Nicole Regnaud v Janine Cassar, Caitlain Avis v Melina Van Den Kieboom, Emma Watkins v Kathleen Martin, Chrissie Sheerin v Karli Padget, Michaela Casson v Tania Clark and Maralyn Waitere v Lavinia Hogg.
In the youth doubles Matt Dorotich and Hayden Scott defeated Andrew Eagers and Jake Howie 4-0 in the final. Earlier Eagers and Howie had won their semi final 3-1 over David Adams and Daniel Tan and Dorotich and Scott had been 3-2 winners over Braidon Charlton and Alex David.

Wonderful Wade's European Triumph

JAMES WADE claimed his first televised title for almost four years by defeating Simon Whitlock 11-8 in the Unibet European Championship final in Dortmund.

Wade survived missed match darts in both his quarter-final win over Gerwyn Price and a dramatic semi-final against German favourite Max Hopp.

The left-hander then ended Whitlock's bid to win a second European Championship title as he scooped the £100,000 top prize - just 13 days after becoming a father for the first time to son Arthur.

"That was for my son, Arthur," said Wade. "I'm actually emotional about this - it's an amazing feeling and I'm going to enjoy this win.

"It's not often that I am lost for words but I am after this. I've shown that I'm dangerous and everyone needs to watch out.

"Today I went into every game battling. I’ve been a lucky boy but perhaps that makes up for some of the misfortune I’ve had in recent years, and it’s a step in the right direction."

Whitlock also battled his way to the final in dramatic fashion, taking out 110 in the deciding leg of his last four clash with Joe Cullen after coming back from 10-7 down.

The Australian, who began the final day of action at the Westfalenhalle with a 10-7 quarter-final defeat of Steve West, opened the final strongly with six perfect darts and led 3-1 early on.

Wade hit back to lead 5-4, but there was little to separate the pair as they remained locked following 16 legs.

Wade, though, landed back-to-back 13-dart finishes to pull away to 10-8 before pinning double ten to seal glory.

The day had also seen Cullen and Hopp reach their first televised semi-finals, only to suffer narrow defeats in their bids for glory.

Cullen paid for one missed match dart in his tie with Whitlock, while Hopp - who was cheered on by over 5,000 German fans in Dortmund - saw three chances to win his semi-final with Wade go begging.

World Champion Rob Cross lost out 10-8 in the quarter-finals, while Hopp won the last six legs without reply to defeat Darren Webster 10-5 in the last eight.

Price agonisingly missed three match darts in the deciding leg of his quarter-final with Wade, while West - who knocked out reigning champion Michael van Gerwen in round two - saw his hopes ended by Whitlock.

Wade's £100,000 triumph sees the left-hander move up to sixth on the PDC Order of Merit, and also seals his spot in the bwin Grand Slam of Darts in Wolverhampton next month.

The autumn's televised action continues next weekend with the bwin World Series of Darts Finals from November 2-4 at the Multiversum in Schwechat, Vienna.

Unibet European Championship
Sunday October 28
Afternoon Session
Quarter-Finals
Simon Whitlock 10-7 Steve West
Joe Cullen 10-8 Rob Cross
Max Hopp 10-5 Darren Webster
James Wade 10-9 Gerwyn Price
Best of 19 legs

Evening Session
Semi-Finals
Simon Whitlock 11-10 Joe Cullen
James Wade 11-10 Max Hopp
Best of 21 legs

Final
James Wade 11-8 Simon Whitlock
Best of 21 legs

Australasian Championship Update

The teams event concluded for all but the mens competition over the weekend (some events concluded Saturday and others on Sunday.) In a busy day there were four finals of other events played as well.
Overall recapping the teams event from the week, the boys event had started with wins to WA, NZ and Tas before Tas and NZ doubled there win tally in the next round, with SA securing their first win having had the by in round one. In Round 3 NZ beat SA as Qld won their first match and WA remained undefeated, having had the bye in the previous round.
Round 4 saw WA continue on their winning way over the previously undefeated NZ team. Tasmania also remained undefeated by beating Vic and NSW were whitewashed nine nil by SA. Round 5 saw WA and Tas win once more as Qld also beat Vic. Round 6 saw Tasmania defeat SA 6-3 and WA beat NSW 8-1. NZ also returned to the winners circle over Qld.
Thus the last round on Sunday saw Victoria defeated NSW in the battle of the also rans, and SA edge out Qld 5-4. The match that decided the title was Tas and WA which Tas took out 6-3 to take out the boys title.
The table saw Tasmania collect a full total of 12 points, runners up WA on 10, SA on six points, QLd on four, Victoria on 2 and NSW on 0 points.
In the girls youth competition NSW Sky came out on top with ten points, SA second on eight, NZ on 6 and the other three teams (Qld, Tas and NSW white) finishing with one win apiece. In the opening round NSW Sky, SA and NZ winning, with all three teams doubling up the following round (NZ beating Qld 9-0 in the most comprehensive of the results). In round 3 Tas joined the winners with NSW Sky (over NZ) and SA remaining undefeated. Round four saw those two teams win once more as the other NSW team secured their first win, over Qld. So the competition in the girls went down to the final round, as happened with the boys. NZ got back to winning ways whilst Qld won their first match (over Tas.) In the match that mattered most NSW Sky defeated SA 5-4, with the final doubles match separating the two teams after they had sat at 4-4 after eight matches.
The women’s event was another close run affair. Qld, NSW, SA and the Indigenous side all won their opening clashes with NSW and SA able to follow up with a win in the next round, joined by Qld and Vic with their first wins. Round 3 saw Qld take out the previously undefeated NSW and NZ North defeating SA. NZ South scored their first win of the tournament and Victoria going two from three in terms of victories. NZ North moved to a 50% win record in the next round with victory over NSW (who fell to 2 and 2) whilst Vic moved to three wins on the trot as QLD remained with a 100% record. SA returned to winning ways as well in this round.
Round 5 saw SA defeat Qld but Vic kept up the pressure on their great rivals with a win over NSW. Both NZ teams won in round five as well. Round 6 saw NZ North and NSW win with Qld doing SA a great favour by defeating Vic whilst SA defeated NZ South. So it came down to the final round to determine an overall winner. Victoria defeated Tasmania with Qld and NZ North also securing wins. However SA were able to catch and leapfrog Qld with a win. It came down to the final match between SA and NSW and it was the SA side that won the final leg of that match to take it out 6-5.
Thus on the ladies table SA ended up on 12 points, as were Qld, but one extra leg for (48 compared to 47) was enough to differentiate the sides, with SA coming out on top. NZ North came third, again on legs four, with Vic fourth (both sides had ended up on ten points.) NSW were next on six points, NZ South on four, with the Indigenous side getting 2 points and Tas not securing a point.
The mens team event saw NZ North, Qld, Vic, NZ South and NSW all winning in the opening round. In the second round the two Kiwi sides, and Qld doubled their win total, with WA joining the list of winners and SA and Vic playing out a seven all draw. Round three saw NZ North become the first Kiwi team to lose as South continued on their winning ways. Qld also remained undefeated as SA and Vic secured their first wins.
In round 4 both NZ sides lost (the South to Qld, the North to SA) whilst Vic remained undefeated and WA beat the ACT. The Indigenous and Tas side played out the second seven all draw of the mens tournament. Round 5 saw Qld, SA, Vic, NSW and NZ Nth all win. Qld then won their sixth game on the trot, over Vic, to move ahead on the table. SA and WA kept the pressure on with wins, whilst NSW drew with NZ North as the South defeated the Indigenous side.
Round 7 saw Vic get back into the winners circle, as the Kiwi sides played out a draw against each other. Qld, SA and WA all secured good wins to remain high in the calculations for the men’s title. In the penultimate round played on Sunday morning the NZ North side upset the previously undefeated Qld as SA, Vic and WA all won to draw closer to the leaders. The ACT side defeated Tasmania to secure their first win of the tournament, and move up two places on the table.
With a round to play in the men’s competition Qld sits on 14 points, with Vic and SA both one point behind. WA is on 12 points with NZ North on 10 and the South ready to leapfrog their near neighbours at 9 points. NSW is on 5, ACT on 2 with the Indigenous side (one point) just behind Tasmania on legs four (by two.)
In other events played on Sunday:
In the Men’s Singles Australasian Championship final 32 Mick Lacey defeated Ryan Lynch 4-3, as Damon Heta whitewashed Mark Smyth. Corey Cadby did the same to young starlet Zaine Skelton as David Platt snuck past good friend Barry Gardner 4-3. Steve Gooch defeated Colin Edwards 4-2 and Mark Taafe over Jed Nethercot by the same. Graeme Ryder outlasted Andrew Upton 4-3 and Cody Harris, having been three nil up, defeated Russell Stewart 4-2. Michael Cassar upset Ray Smith 4-3 as Loz Ryder defeated GG Mathers 4-1 whilst Ben Robb took out Kerry Allen 4-2. Mal Cuming defeated James Bailey in the deciding leg. Graeme Lowe edged out veteran Jerry Weyman as Steve MacArthur won, 4-2 over Mark Taafe. Haupai Puha whitewashed Peter Sutton as Pat Molloy won 4-2 over Alex Evans.
In the round of 16 Damon Heta went through another match without losing a leg, this time against Mick Lacey as Cody Harris defeated Loz Ryder by the same scoreline. David Platt won 4-1 over Steve Gooch with Haupai Puha defeating Pat Molloy by the same. Mal Cuming defeated fellow Victorian Corey Cadby 4-2. Ben Robb defeated fellow Kiwi Graeme Lowe 4-0 whilst Steve MacArthur took out the final match in the round of 16 over Justin Thompson 4-1.
In the first quarter final Damon Heta defeated fellow WA player and fierce rival David Platt 4-1. Ben Robb defeated Mal Cuming 4-2. Haupai Puha took out Steven Macarthur 4-1 and Cody Harris survived multiple match darts to win 4-3 against Michael Cassar. The semi finals saw Robb continue his winning streak over Kiwis by defeating Haupai Puha 5-2 whilst Cody Harris saw off a red hot Damon Heta 5-3 to make the final and have his chance to demonstrate to the new guard that he was still the player to beat in New Zealand, although his opponent, having seen off such great opposition so far, was ready for him. The all Kiwi final was a tight run affair with the match going to the last leg where youngster Robb again demonstrated the confidence and calmness he has gained from his amazing year of darts in New Zealand by winning the 11th and final leg, the match and the title.
In the Women’s Singles Australasian Championship top 16 Lavinia Hogg, Lisa Sandham, Janine Cassar, Helen Taylor, Lorraine Burn, Amanda Loch, Ann Lacey and Perry Noreen were victorious. Hogg then defeated Sandham in a deciding leg, and it went down to the same between Burn and Noreen, with Burn coming out on top. The other two matches finished 3-1 with Cassar winning over Taylor and Loch over Lacey. The semi finals were clear affairs with Janine Cassar taking out all three legs over Lorraine Burn and Amanda Loch only conceding one leg in defeating Lavinia Hogg. It was Loch who would come away with the title after again only conceding one leg in her 4-2 defeat of Cassar.
In the women’s match play final held over from the previous night Emma Watkins defeated Chenesse Kauika 3-1 whilst in the men’s event David Platt went within a leg of victory before James Bailey took a second leg off him. Platt then won the seventh leg to take out the match 5-2 and win the men’s match play final.

Pages